Domů » Google Ads » DPH a AdWords. Jak postupovat, pokud nejste plátce DPH?

DPH a AdWords. Jak postupovat, pokud nejste plátce DPH?

adwords-a-dph

Dnem, kdy začnete využívat AdWords, vám začíná nová daňová povinnost. Protože přijímáte službu ze zahraničí a v platbě za AdWords kliky není zahrnuta daň z přidané hodnoty (DPH), máte ze zákona povinnost se o to postarat sami. Pokud jste plátce DPH, až tak moc se pro vás nemění. Ale neplátcům DPH vznikají nové povinnosti. Není to tak složité, jak to na první pohled vypadá. Poradíme vám, jak postupovat.

 

IDENTIFIKOVANÁ OSOBA

Dobrá zpráva – pokud nejste plátce DPH a rozhodnete se používat AdWords (případně Bing Ads, reklamy Facebook nebo další službu, kde je na faktuře adresa ze zahraničí), plátce DPH se z vás nestane. Od 1. ledna 2013 máte možnost stát se identifikovanou osobou, podle  § 6h zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty. Přesněji, identifikovanou osobou se stanete, ať chcete či nechcete. Nicméně je to pro většinu uživatelů lepší a jednodušší varianta, než se stát plátcem DPH.

Identifikovanou osobou se automaticky stáváte okamžikem přijetí plnění (v podstatě od prvního kliknutí na vaši AdWords reklamu).

Od tohoto dne vám vznikají nové povinnosti:

  • podat do 15 dnů od tohoto okamžiku přihlášku k registraci k DPH u svého finančního úřadu (§ 97)
  • vést si evidenci, jakou službu, od koho a za kolik jste pořídili (§ 100, § 100a)
  • pravidelně podávat přiznání k DPH a odvádět DPH (§ 101 odst. 6)

Máte povinnost podávat přiznání a odvádět DPH za každý kalendářní měsíc, ve kterém vám vznikla daňová povinnost. Překlad: pokud jste v nějakém měsíci používali AdWords, máte povinnost do 25 dnů od jeho skončení podat daňové přiznání a zaplatit DPH. Pokud AdWords nepoužíváte, nic dělat nemusíte. Všechny tyto povinnosti se týkají jen služeb ze zahraničí (AdWords, Bing Ads, reklama Facebook atd.), u vašich aktivit na území ČR se vůbec nic nemění a žádné nové povinnosti nemáte.

adwords-dph

 

JAK SI S DPH SNADNO PORADIT

1. Přihlášku k registraci najdete tady: www.financnisprava.cz/cs/danove-tiskopisy/

Po registraci dostanete DIČ, které budete používat jen pro záležitosti kolem AdWords. Nárok na odpočet DPH jako identifikovaná osoba nemáte, ten mají jen plátci DPH.

 

2. Daňová přiznání je nejjednodušší vyplňovat pomocí aplikace EPO na adrese https://adisepo.mfcr.cz/adistc/adis/idpr_epo/epo2/uvod/vstup_expert.faces

Formulář vypadá složitě, ale v našem případě toho tak moc vyplňovat nebudete. Zajímat vás bude záhlaví a informace o subjektu (to jste vy). Základ daně a daň napíšete na řádek 5 – Přijetí služby s místem plnění podle § 9 odst. 1 od osoby registrované k dani v jiném členském státě. Na řádcích 62 a 64 se ve formuláři automaticky doplní daň, nebo tam sami napíšete to stejné, co máte na řádku 5 v kolonce Daň na výstupu. Tím končíme. Pokud máte datovou schránku nebo elektronický podpis, můžete formulář rovnou odeslat a jste hotovi. V opačném případě je nejjednodušší odeslat formulář také elektronicky a vytisknout si potvrzení, které podepsané pošlete svému finančnímu úřadu.

 

Pro úplnost – tato povinnost se netýká systému Sklik, protože přijímáte služby od českého subjektu a v platbách je DPH už započteno (možná jste si všimli, že platíte o něco víc, než kolik vás kliky stály – rozdíl je právě DPH). Pokud používáte další služby poskytované ze zahraničí, například Bing Ads nebo reklamu na Facebooku, budete postupovat obdobně jako u AdWords.

 

Poznámka pro naši i vaši bezpečnost: berte tento článek jako informativní. I když si myslíme, že je v něm vše správně, čert nikdy nespí a finanční úřad taky ne. Jestli chcete mít jistotu, raději se poraďte s daňovým poradcem nebo se svým finančním úřadem. Pokud se budete řídit naším článkem a vznikne vám jakákoliv škoda (včetně šoku z toho, že něco jako DPH pro vás teď začne existovat), zříkáme se jakékoliv odpovědnosti.

 

[impact_text include_button=“yes“ title=“Nezávazná konzultace“ href=“/kontakt/“ color=“orange“ size=“large“ target=“_self“ position=“cta_align_bottom“ alt_background=“alt-eight“ width=“1/1″ el_position=“first last“]

S DANĚMI VÁM NEPOMŮŽEME. ALE JESTLI POTŘEBUJETE POMOCI S ADWORDS, NAPIŠTE NÁM!

[/impact_text]

 

Flickr Creative Commons Image via Beatrice Murch