Domů » Google Ads » Jak správně nastavit novou Google Ads kampaň ve vyhledávání

Jak správně nastavit novou Google Ads kampaň ve vyhledávání

Založení nové Google Ads kampaně je na první pohled snadné. Všechno je přednastavené, stačí vytvořit text reklamy a vybrat pár klíčových slov.

Opravdu stačí? Pokud ke Google Ads přistoupíte tímto způsobem, jedna věc je jistá: budete za Google Ads kampaň utrácet výrazně víc, než je potřeba.

Tento článek vám pomůže odhalit, co jednotlivá nastavení nové kampaně znamenají. Věnuje se pouze vyhledávací síti, v jiném článku popisuji nastavení obsahové sítě a také kampaně Google Nákupy.

Stručně k typům Google Ads kampaní

Kampaň ve vyhledávací síti

Vyhledávací kampaň se zobrazuje ve vyhledávači Google a v některých partnerských vyhledávačích. Otevřete si www.google.cz a napište do vyhledávací řádky například jízdní kola.

Textové reklamy, které se vám zobrazí v horní (a často i spodní) části stránky, jsou reklamy inzerentů, kteří využívají Google Ads vyhledávací síť.

Pokud je vaším cílem přilákat na své stránky lidi, kteří aktivně hledají konkrétní zboží nebo služby, je tato volba pro vás.

Kampaň v obsahové síti

Obsahové kampaň zobrazuje naopak reklamy napříč internetem na jakékoliv stránce (nebo i v mobilní aplikaci, ve videu atd.), která poskytuje reklamní prostor společností Google. Reklama se může zobrazit jako grafický nebo textový banner.

V obsahové síti cílíte na zcela odlišné publikum, než ve vyhledávání. Je výrazně větší, v podstatě všichni lidé používající internet. Lidé z tohoto publika mají výrazně menší zájem o to, co nabízíte (často o to zájem nemají vůbec), protože vás neznají a vaše zboží nebo službu patrně zrovna nepotřebují (s výjimkou kampaně remarketing).

Kampaň v Nákupech Google

Kampaň Nákupy je určena e-shopům, umožňuje ve vyhledávači Google zobrazovat reklamy na konkrétní produkt. Reklamy obsahují obrázek, cenu a název inzerenta. E-shopům zpravidla nabízí nejlepší návratnost investic ze všech typů Google Ads kampaní.

Pokud chcete ke kampaním více detailů, můžete si přečíst článek o typech Google Ads kampaní.

Vytvoření Google Ads kampaně ve vyhledávací síti

V prvním kroku si můžete zvolit cíl kampaně.

Tato volba má vliv na volby a přednastavené hodnoty v dalších krocích, jinak ale není až zase tak podstatná, takže zvolte cíl, který vám přijde nejvhodnější.

Jelikož se nyní bavíme o kampani ve vyhledávání, volba typu kampaně je jasná, je hned na prvním místě.

U kampaně ve vyhledávání máte až pět možností, zobrazí se na základě vámi vybraného cíle, takže se nenechte zmást tím, že vy tam máte třeba jen tři nebo čtyři:

  • Návštěvnost webu – nejčastější možnost, pro e-shopy, firmy nabízející služby atd.
  • Telefonní hovory – reklama se zobrazuje jen na mobilech popř. tabletech, ze kterých je možné zavolat. Má smysl pro firmy, které nabízí okamžité řešení problému a uživatele nezajímají podrobnosti nabídky (zámečníci, odtahové služby, instalatéři apod.); stojí za otestování, ale podle mých zkušeností má reklama zlomek zobrazení oproti klasické textové reklamě.
  • Návštěvy obchodů – pokud chcete nasměrovat uživatele do své prodejny nebo provozovny.
  • Stažení aplikace – jak již název napovídá, pokud máte vlastní aplikaci, můžete ji propagovat pomocí této kampaně.
  • Vyplňování formuláře pro zájemce – hodí se pro sběr kontaktních údajů, např. za cíle oslovení s nabídkou nebo přihlášení k odběru novinek.

Pomůžeme s nastavením a správou PPC kampaní

Požádejte o nezávaznou nabídku

Nastavení Google Ads kampaně

V dalším kroku nastavíte vše potřebné pro samotnou kampaň. Hned na začátku čeká jedna „zrada“, kde velmi nedoporučuji použít přednastavenou volbu. Vyhledávací a obsahová síť v jednom?

výběr sítě

Pokud chcete využívat vyhledávací i obsahovou síť, nejlepší řešení je založit jednu kampaň pro vyhledávací síť a jednu kampaň pro obsahovou síť. Strategie a výše nabídek se pro obě sítě značně liší a obsahová síť ani nemusí být pro váš marketingový cíl vůbec vhodná.

Zahrnout partnerské weby? Tato volba znamená, že se vaše reklamy můžou zobrazovat nejen na www.google.cz, ale i v dalších menších vyhledávačích, které s Google spolupracují. V ČR/SR je vyhledávání mimo hlavní vyhledávače zanedbatelné, můžete nechat zapnuto, mírně zvýší počet kliknutí.

Pro úplnost doplním, že tato volba nezahrnuje reklamy na druhém největším vyhledávači v ČR – portálu Seznam, který má vlastní reklamní systém Sklik.

Další nastavení vyhledávací sítě

Další nastavení (skryto pod volbou sítě) moc často nevyužijete. Pokud je kampaň časově omezena, např. propagujete konkrétní akci, tak je určitě dobré nastavit datum ukončení, abyste reklamy nezapomněli zastavit a nezobrazovali je i po ukončení akce.

Možnosti URL kampaně slouží pro měření výkonu pomocí nástrojů třetí strany, v drtivé většině případů můžete ignorovat.

Nastavení dynamických reklam ve vyhledávání slouží pro zvláštní podtyp kampaně bez klíčových slov. Pokud chcete dynamické reklamy ve vyhledávání otestovat (zejména pro e-shopy), z důvodu přehlednosti a možnosti odlišit nastavení je lepší mít je v samostatné kampani.

Můžete nastavit časový rozvrh reklam, pokud nechcete reklamy zobrazovat 24/7. Například pro společnosti, které se zaměřují na prodej služeb firmám, může být lepší kampaně vypnout na víkend.

Anebo taky nemusí. Vaše služby nekupují firmy, ale lidé, a co když zrovna nabízíte věc, kterou majitel společnosti bude hledat raději v klidu o víkendu? Nejlepší je každou změnu otestovat, ať víte, jestli s ní máte lepší výsledky.

Na začátku časový rozvrh většinou neomezuji. Na jednu stranu v noci velmi málo lidí kupuje nebo objednává, na druhou stranu je také velmi málo zobrazení reklamy. Takže snad jen u skutečně velkých kampaní (desítky konverzí denně) má smysl zpětně určité hodiny nebo dny oslabit nebo posílit.

Cílení a publika v Google Ads

V nastavení Lokality určíte, ve kterých oblastech se má reklama zobrazovat. Můžete i některé oblasti vyloučit, třeba ukazovat reklamu v celé ČR s výjimkou Brna.

Přes rozšířené vyhledávání můžete zacílit i na oblast v určitém okruhu kolem vaší firmy, užitečné pro firmy s lokální působností, restaurace apod. Nespoléhejte na stoprocentní přesnost, hlavně u počítačů se Google nejčastěji řídí podle IP adresy a lokalita může být v úplně jiném městě kvůli poskytovateli internetu, u mobilů na Wi-Fi by měla být situace lepší.

Pokud chcete zacílit na více zemí, je vždy lepší vytvořit oddělené kampaně. I kdybyste měli reklamy v němčině pro Německo a Rakousko, oddělené kampaně usnadní interpretaci statistik a efektivnější správu. Navíc nabídky za kliknutí se mohou v různých zemích lišit.

cílení a publika kampaně ve vyhledávání

Možnosti míst umožní upřesnit cílení na lokality. Můžete cílit jen na lidi, kteří jsou fyzicky třeba v Praze. Můžete cílit na lidi, kteří jsou naopak mimo Prahu a hledají informace o Praze (použitelné např. pro průvodce). V základním nastavení cílíte na lidi, kteří se v Praze nachází, i na lidi, kteří hledají věci v Praze, bez ohledu na jejich polohu. Toto nastavení používám nejčastěji, lidé mohou hledat služby v místě svého bydliště i z jiného místa, pokud jsou v práci nebo na cestě.

U výběru jazyka se Google primárně řídí tím, v jakém jazyce uživatel používá svůj Google účet. Pokud máte omezenější rozpočet, můžete nechat jen češtinu a slovenštinu, případně zvažte i angličtinu. Zejména mladší a vzdělanější lidé mohou používat Google v angličtině, přestože jsou Češi nebo Slováci.

Někteří odborníci na PPC doporučují zacílit na všechny jazyky. Samozřejmě je tu větší riziko, že se vaše reklama bude zobrazovat i lidem, kteří jí nebudou rozumět. Malým a středním firmám s omezeným rozpočtem bych to nedoporučil, u kampaní s velkým rozpočtem to může dávat smysl pro rozšíření záběru kampaní.

Možnost Publika slouží zejména pro nastavení remarketingu ve vyhledávání. Remarketingová publika do vyhledávání téměř vždy přidávám, ale je potřeba vědět jak a proč. Můžete ignorovat a přidat později.

Rozpočet a nabízení cen v Google Ads

Pokud máte nastaveno měření konverzí, Google Ads vám nejčastěji nabídne u nabídek volbu Maximalizovat konverze. Při tomto nastavení se systém bude snažit v rámci denního rozpočtu získat co nejvíce konverzí.

Zrovna tato strategie pro většinu inzerentů vhodná není. U malých kampaní se nehodí z důvodu nedostatečného počtu konverzí, pro větší kampaně má smysl jen tehdy, když mají všechny konverze stejnou hodnotu. Osobně jsem strategii maximalizovat konverze ještě nevyužil.

Pokud konverze neměříte, patrně vám Google přednastaví nabídku pro maximalizaci kliknutí, která je u nové kampaně použitelná na pár týdnů, ale z dlouhodobého hlediska často nevhodná.

rozpočet a nabízení cen

Takže které volbě dát přednost? Univerzální správná volba neexistuje, záleží na velikosti kampaně, znalostech a zkušenostech, vašich cílech.

Vedle manuálních nabídek nabízí Google Ads několik automatických strategií. Nenechte se zlákat tím, že se systém o vše postará za vás. Může to být pravda, pokud máte kampaně dobře nastaveny a dostatečný počet konverzí.

V případě kampaní, které nemají alespoň pár desítek konverzí měsíčně, nemusí automatická strategie fungovat spolehlivě z důvodu nedostatku dat. V případě špatně nastavených kampaní budou s automatickými nabídkami kampaně často výrazně dražší nebo výrazně méně výkonné. Samozřejmě to není chyba automatu, při manuální správě je ale větší šance, že si nedostatků všimnete.

A samozřejmě je dobré pamatovat na to, že zatímco cílem Google je získat od nás co nejvíce peněz, našim cílem by naopak mělo být získat co nejvíce konverzí za co nejméně peněz. Důvěřuj, ale prověřuj.

Pomůžeme s nastavením a správou PPC kampaní

Požádejte o nezávaznou nabídku

Co jednotlivé strategie nabídek umí

U volby Nabídky uvidíte v základním nastavení trochu jiné možnosti, než je na obrázku – dostal jsem se k němu přes kliknutí na volbu Nebo přímo vyberte strategii nabídek (nedoporučuje se).

Všechny možné druhy nabídek pro kampaň ve vyhledávání jsou tyto:

vyberte strategii nabídek

Strategie Cílová CPA (Co je to CPA?) má smysl u kampaně, ve které mají všechny konverze stejnou hodnotu. Potíž může nastat, pokud se vaše služby nebo zboží prodávají nerovnoměrně nebo podléhají sezónním výkyvům. Úprava nabídek vždy probíhá na základě historických dat, takže změny nabídek mohou přijít pozdě.

U e-shopu je cílová CPA většinou nesmyslná, protože konverze mají odlišnou hodnotu, takže vás zajímá spíš Cílová návratnost investic do reklamy (ROAS). Pomocí této strategie si můžete stanovit cíl, kolik korun na obratu chcete získat za jednu investovanou korunu. Nereálný cíl povede k tomu, že se vaše reklamy budou zobrazovat minimálně nebo vůbec.

Strategie Maximalizovat počet kliknutí se snaží získat co nejvíc kliknutí v zadaném denním rozpočtu. Někdy tuto strategii použiji při zakládání nové kampaně, pokud nevím, jaká cena za kliknutí je v daném odvětví vhodná (a vždy nastavím limit maximální ceny za proklik). Dlouhodobě je tato strategie pro většinu inzerentů nevhodná, rozdílná klíčová slova si zaslouží rozdílné nabídky s ohledem na cenu za konverzi nebo návratnost investic.

Maximalizovat konverze a maximalizovat hodnotu konverze jsou vhodné snad jen tehdy, pokud vás nezajímá, kolik utratíte a kolik kampaně přinesou. Může se totiž i stát, že při těchto strategiích utratíte daleko více, než jaký obrat kampaně přinesou.

Cílový podíl zobrazení má smysl, pokud vašim skutečným cílem je být vidět. Být vidět je fajn a pokud reklamu nikdo neuvidí, určitě na ni ani nikdo neklikne. Ale protože se většinou pomocí reklamy snažíte něco prodat nebo získat konverzi, je lepší optimalizovat s ohledem na ceny za konverze nebo návratnost investic.

Na volbu Ruční CPC zapomeňte v případě, že nemáte čas, chuť nebo znalosti se kampani pravidelně věnovat, sledovat výsledky a výši nabídek průběžně upravovat. Jinak se ale pro kampaně s méně než 50 konverzemi za měsíc jedná o nejlepší volbu. Malé kampaně mohou trpět nedostatkem dat k tomu, aby Google Ads automatizace fungovala efektivně.

U ruční CPC můžete zatrhnout políčko Zvyšte počet konverzí díky vylepšené CPC. Google může automaticky mírně snížit nebo zvýšit vámi nastavenou částku za jeden klik podle toho, s jakou pravděpodobností povede dané kliknutí ke konverzi.

Strategiím Cílová CPA, Cílová návratnost investic do reklamy (ROAS), Maximalizovat konverze a Vylepšená CPC Google říká chytré nabídky. Jestli jejich použití zvažujete, kolega napsal o chytrých nabídkách samostatný článek.

Nebo si rovnou můžete přečíst přehled všech Google Ads nabídek.

Pozornost věnujte nastavení denního rozpočtu. Pokud řeknete, že za kliknutí utratíte maximálně 500 Kč za den, Google Ads systém se toho bude v průměru držet. V jednotlivé dny můžete sice utratit výrazně více nebo méně, v rámci měsíce by se rozpočet měl zprůměrovat.

Rozpočet má smysl zejména u automatických strategií nabídek, kdy je to v podstatě jediná možnost, jak utlumit prodělečnou kampaň do doby, než se návratnost vrátí do normálu. U manuálního nastavení CPC je lepší kampaně rozpočtem neomezovat a řídit jej pomocí vhodných nabídek.

Další nastavení (podruhé)

Pro zobrazení všech položek je potřeba rozkliknout možnost Zobrazit další nastavení.

Konverze

Volba Konverze se hodí v případě, pokud v odlišných kampaních sledujete odlišné cíle.

Řekněme máte pár kampaní na prodej zboží z e-shopu maloobchodním odběratelům a vedle toho kampaně, ve kterých se snažíte získat poptávky od velkoodběratelů. U jedné budete měřit obraty a u druhé počet poptávek. Pokud nenastavíte, budou pro kampaň použity všechny konverzní akce z úrovně účtu.

Střídání reklam

Střídání reklam je důležitá položka v případě, že se rozhodnete ručně testovat reklamy. Testování můžete dělat tak, že každé reklamní skupině přiřadíte dvě nebo tři reklamy, které se budou zobrazovat stejně často. Po nějakém čase zjistíte, která z nich si vede lépe.

Aby se obě reklamy zobrazovaly přibližně rovnoměrně, musíte v tomto nastavení zvolit možnost Neoptimalizovat (střídat reklamy náhodně). Můžete si přečíst více o testování a vylepšování Google Ads reklam.

Rozšíření reklamy

Rozšíření reklamy při tvorbě kampaně přeskakuji. Osobně je vždy přidávám až později, protože už třeba některá rozšíření v účtu mám nebo je chci přidat na úroveň celého účtu. Druhá věc je, že rozšíření např. o popisky budou obsahovat další podpůrné informace, které se nevejdou do textu reklam, takže nejprve chci vytvořit reklamy.

Neznamená to ale, že by se rozšíření mělo přeskakovat úplně, vždy je později přidám! Má totiž vliv na kvalitu reklamy a tedy i na cenu za kliknutí.

Podrobnosti se dozvíte v článku o rozšíření Google Ads reklam.

Jak pokračovat při vytváření kampaně

Jakmile máte první stránku nastavenu, kliknete na uložit a pokračovat. V dalších krocích tvorby kampaně ve vyhledávání vás čekají klíčová slova a reklamy.

Každá z těchto oblastí si zaslouží vlastní článek, takže můžete pokračovat na:

  1. Jak vybrat klíčová slova pro Google Ads
  2. Jak napsat neodolatelnou Google Ads reklamu
  3. Jak vytipovat a přidat vylučující klíčová slova
  4. Jak spravovat Google Ads kampaň

Článek napsal/a Filip Hvízdal

Filip se on-line marketingu začal věnovat v roce 2012, kdy vyzkoušel své první Google Ads kampaně za vlastní peníze. V současné době aktivně spravuje kampaně našich VIP klientů s měsíční útratou přes 4.300.000 Kč.
LinkedIn