fbpx
Přeskočit na obsah
Domů » Online marketing » Sociální sítě v online marketingu

Sociální sítě v online marketingu

sociální sítě v online marketingu hero image

V dnešní digitální době jsou sociální sítě nezbytným nástrojem pro efektivní obsahovou marketingovou strategii. Tyto platformy umožňují uživatelům komunikovat, sdílet informace a budovat vzájemné vztahy. Pro firmy sociální sítě znamenají prostor k oslovení potenciálních zákazníků a možnost vybudovat si loajální komunitu fanoušků.

Mezi nejpoužívanější sociální sítě dnes patří Facebook, Instagram, Twitter, YouTube, Snapchat, LinkedIn, Pinterest a TikTok. Že je každá jiná asi netřeba zmiňovat. Při vytváření obsahu se někdy zapomíná na tyto odlišnosti, přitom právě ty pomáhají tvořit vztah.

Využití sociálních sítí v marketingu

Ignorovat sociální sítě se nevyplácí. Díky „sockám“ můžete mluvit se svým cílovým publikem, ať už formou příspěvků, videí či obrázků. Tímto způsobem získáte pozornost potenciálních zákazníků, vyvoláte zájem a současně posílíte povědomí o vaší značce.

Sociální sítě navíc umožňují sledovat zapojení uživatelů a měřit jeho úspěšnost v reálném čase. Na základě toho se pak rozhodnete, který typ obsahu je pro vás klíčový, příp. upravíte na míru svému cílovému publiku.

5 tipů, jak maximalizovat dosah a zapojení

I přes zdánlivou jednoduchost patří sociální sítě mezi marketingové disciplíny, vyžadující jistý um a znalosti. Bez správné strategie nikdy nedokážete využít jejich potenciál naplno. Denně se na nás valí tisíce příspěvků různých témat, jsme doslova zahlceni digitálním obsahem, proto obstát v tomto světě vyžaduje něco víc než jen hezkou fotku na Instagramu s #idealnidovolena.

Probereme pět bodů, které vám mohou pomoci zvýšit organický dosah a zapojení vašich sledujících. Organický dosah v posledních letech skomírá na úkor placených reklam, ale se správnou optikou se na něm dá pracovat. Neslibujeme zázraky. Vyzkoušejte naše návrhy a vytěžíte sociální sítě na maximum :).

1. Optimalizace obsahu pro různé platformy

Pokud chcete být na sítích úspěšní, pak vás optimalizace obsahu nemine. Sdělení by mělo být přizpůsobeno konkrétnímu publiku a dané platformě se snahou o co nejlepší konečný výsledek.

Například: YouTube využívá ke sdělení videa – snažte se proto o co nejvíce profesionální práci. Pro kratší informace využijte formát Shorts. Pracujte ve Studiu pro autory, pro základní práci a úpravy je dostačující (editace videí, titulky, analýzy, komentáře apod.).

2. Strategické používání hashtagů

Hashtagy (#) se staly neocenitelnými pomocníky pro oslovení širokého publika. Zvyšují také zapojení do příspěvků na sociálních sítích, čímž zlepšují také viditelnost vaší značky. Se správnou strategií hashtagů můžete zajistit, aby váš obsah vyčníval z davu a oslovil více lidí.

Například: postujete na LinkedIn příspěvky o PPC reklamě? Podívejte se na nejčastěji používané # v této oblasti a vkládejte je pod článek. Bude tak dohledatelný podle výrazů za #.

3. Vytváření působivých vizuálů

Vizuální prvky – fotky a videa – jsou při obsahové strategii nezbytné. Jedním z nejoblíbenějších nástrojů pro tvorbu obsahu je online aplikace Canva.

V Canvě i laik vytvoří profesionálně vypadající vizuály. Poskytuje snadno použitelné rozhraní pro navrhování úžasné grafiky, ilustrací a videí pro různé platformy (Facebook, Instagram, Twitter apod.). Navíc obsahuje více než milion vzorů různých šablon – prezentací, checklistů, plakátů, bannerů atd., které jsou částečně dostupné i v neplacené verzi.

V oblasti grafiky a videa se stále častěji hlásí o slovo umělá inteligence. AI (např. PhotoAI) umí skvělé obrázky, které upoutají pozornost. Pro malé firmy poskytu také cenově výhodnou alternativu k profesionálním grafikům, což umožňuje ušetřit čas a peníze.

Například: AI můžete využít i v nástroji Canva – při zadání slov „zahrada, lavička, kopretiny, lampa“ vygeneruje obrázek:

Canva AI

4. Využití influencerů

Influenceři na sociálních sítích se pro firmy stávají stále důležitějším způsobem, jak oslovit potenciální zákazníky a podporovat růst své značky. Můžete navázat spolupráci se známými lidmi, kteří budou propagovat vaše produkty nebo služby. Jen je třeba pečlivě vybírat nejen s ohledem na cílovou skupinu, ale také na pověst daného influencera. Nechcete být spojování s někým neseriózním nebo s někým absolutně mimo váš obor.

Naše doporučení: vytipovaného influencera nějakou dobu sledujte. Zajímejte se kromě počtu sledujících i o kvalitu a obsah příspěvků, interakci influencera s fanoušky, o placenou propagaci s jinými firmami. Nezapomeňte případnou spolupráci smluvně ošetřit.

5. Zapojení sledujících

Obsahová strategie nabízí mnoho způsobů, jak zaujmout své sledující. Od neotřelých příspěvků s cool grafikou po promyšlená sdělení. Klíčem k vyšší sledovanosti (a zapojení) je porozumění zájmům a potřebám svého cílového publika. Využijte ankety, soutěže nebo kvízy. Dejte zelenou hravosti, zvýšíte zapojení a rozproudíte konverzaci.

Důležitá poznámka: Chcete-li si opravdu vybudovat na sociálních sítích vztah se svými sledujícími, musíte tam být. Pokud možno pořád. Dobrá zpráva pro vás – nemusíte být všude. Vyberte si jednu (dvě) a těm se věnujte na 100%. Odpovídejte na komentáře, interagujte s ostatními účty, pravidelně postujte příspěvky a opravdu se zajímejte o své publikum.

Například: profesionální síti LinkedIn se věnujeme okrajově již třetím rokem, teprve letos kolega Michal do toho pořádně „šlápl“ a výsledek? Kromě nárůstu poptávek po našich službách nebo počtu sledujících na YouTube kanálu pozorujeme zvýšený zájem o práci v naší agentuře :).

Využití placené reklamy

Placená reklama je důležitou součástí úspěšné strategie na sociálních sítí. Pomůže najít a oslovit vaši cílovou skupinu nebo zvýšit povědomí o značce. V praxi se jedná nejčastěji o reklamu na sociálních sítích, sponzorovaný obsah, influencer marketing atd.

Základní nástroje pro správu sociálních sítí

Automatizace správy sociálních sítí je nezbytná pro správné plánování, měření, vyhodnocování a optimalizování dosavadních činů na poli obsahového marketingu.

Platformy pro analýzu poskytují cenné informace o tom, jaký druh obsahu u zákazníků rezonuje. Automatizační nástroje pomáhají zjednodušit proces vytváření a sdílení obsahu napříč různými kanály. Nástroje pro plánování jsou také užitečné pro plánování příspěvků předem. Patří mezi ně např. Buffer.

Jak měřit úspěšnost

Změřit úspěšnost vašeho obsahového marketingu na různých sociálních sítích není nemožné. Potřebujete jen správný nástroj. V praxi si obvykle vystačíte s Google Analytics, kde v základním přehledu vidíte zdroj návštěvnosti (tj. placená / neplacená, název kampaně).

Sledováním metrik, jako jsou zobrazení, kliknutí, konverze a sdílení, získáte cenné informace o úspěšnosti obsahového marketingu napříč různými sociálními sítěmi. S těmito daty v ruce můžete činit informovaná rozhodnutí o tom, jaký typ obsahu, sdělení, načasování… funguje nejlépe pro jednotlivé platformy, a podle toho upravit svou strategii.

Článek napsal/a Kamila Hájková

Kamila se v MarketingPPC věnuje školení začínajících a mírně pokročilých uživatelů, správě menších PPC kampaní, psaní článků a newsletterů.

Pro nezávaznou nabídku můžete vyplnit poptávkový formulář:

Vaše údaje bude použity v souladu s platnou legislativou a našimi pravidly na ochranu osobních údajů pouze za tím účelem, za jakým je poskytujete.

Nevíte si rady s PPC reklamou?

Pomůžeme i poradíme s online marketingem.

Požádejte o nezávaznou nabídku:
Správa PPC kampaní pro menší firmy

od 11.900 Kč 4.900 Kč měsíčně

Připravili jsme zvýhodněný balíček pro firmy a živnostníky, kteří provozují PPC kampaně s menšími rozpočty.

Přijďte 27. - 28.2. za kolegou Michalem na stánek MarketingPPC v konzultační zóně Czech On-line Expo 2024!

Vstupenky se slevou 50% při použití kódu MPPC50