Domů » PPC Automatizace » AdWords skript: výkon klíčových slov

AdWords skript: výkon klíčových slov

skript pro klíčová slova

Nevím jak vy, ale já mám z klíčových slov někdy trochu strach, působí na mě jako nepřehledná džungle. Obzvlášť když se dostanu k účtu, kde je jich několik stovek. Nebylo by super mít k dispozici nástroj, který by nás dokázal nasměrovat správným směrem a říci nám, v jaké kondici klíčová slova v účtu jsou?

Tento skript vám pomůže zjistit, jak si vaše klíčová slova vedou. Výsledky je potřeba umět interpretovat a trochu se nad nimi zamyslet, stručný návod najdete na konci článku.

Pokud vás skript zaujal, ale jeho implementace vám přijde příliš složitá, můžete se na nás obrátit a naši programátoři vám skript zprovozní za cenu 990 Kč bez DPH.

1. ZKOPÍROVÁNÍ VZOROVÉHO GOOGLE SHEETU

 1. Otevřete vzorový Google sheet pro zobrazení výsledků skriptu.
 2. Vytvořte si kopii tohoto sheetu na svůj Google Drive (musíte být přihlášeni v Google účtu). Uděláte to tak, že kliknete v menu sheetu na “Soubor” -> “Vytvořit kopii…”. Jméno sheetu můžete upravit a potvrďte.
 3. Otevřete nově vytvořenou kopii sheetu. Najdete ji na adrese drive.google.com.
 4. V sheetu uvidíte následující. Dobrá zpráva je, že zde nemusíte nic editovat, tady si budete prohlížet výsledky reportu:
report vykonu kw

2. VLOŽENÍ SKRIPTU DO ADWORDS ÚČTU

Vstupte do svého AdWords účtu

 1. V levém menu klikněte na “Hromadné operace”
 2. V podmenu zvolte volbu “Skripty”
 3. Klikněte na červené tlačítko “+ Skript”
vlozeni-skriptu

Smažte ukázkový kód

 • Kliněte do okna s ukázkovým kódem (textové pole, vlevo čísla řádků)
 • Kód odstraňte (smažte)

Vložte do prázdného okna skript z následujícího odkazu

 • Odkaz pro získání skriptu (Ctrl + A pro označení celého skriptu)
 • Zkopírujte veškerý obsah z dokumentu (Ctrl + C)
 • Vložte skript do AdWords okna pro skript (Ctrl + V)

3. NASTAVENÍ PARAMETRŮ SKRIPTU

Úpravy skriptu před spuštěním

 1. Zvolte název skriptu, například “keyword_performance”.
 2. Řádek 37: vložte svůj email, na který chcete dostat upozornění na nový report s odkazem na sheet s výsledky.
 3. Řádek 40: Vložte URL adresu svého sheetu, který jste vytvořili podle prvního bodu v tomto článku. Když je sheet otevřený, zkopírujete z prohlížeče jeho odkaz, bude mít podobný tvar jako: https://docs.google.com/document/d/1ioBr_8KzPEc_mmOcPchZkRIhLYQA/edit
 4. Klikněte na tlačítko “Autorizovat” a vše potvrďte.
vlozeni skriptu

4. FREKVENCE SPOUŠTĚNÍ SKRIPTU

Nastavení frekvence spouštění skriptu.

 • Zatím neklikejte na tlačítko “Spustit”, ale na odkaz vedle “+ Vytvořit plán”; otevře se menu viz obrázek.
vytvoreni planu
 • Report je vhodné spouštět 1 x týdně v pondělí ráno. Proč? Statistiky jsou čteny za poslední týden, tedy pustíte-li si skript v pátek, údaje budou za předešlý týden (pondělí – neděle).

Klikněte na tlačítko “Uložit” a je hotovo. Výsledek nastavení vypadá následovně:

spusteni planu skriptu

5. SPUSTIT. A JAK SE DOZVÍM VÝSLEDEK?

Kliknutí na tlačítko “Spustit”

Pokud jste svůj skript právě nainstalovali, můžete kliknout na tlačítko “Spustit” a vytvoříte svůj první report. Pokud skript spustíte opakovaně, celkem nic se nestane, report se pouze přepíše tím samým reportem. Nový report je možné vidět až zase v pondělí.

Výsledek reportu v emailu

Máte-li námi doporučené nastavení, email vám přijde 1 x týdně. Email obsahuje odkaz na váš sheet, ve kterém je uložený report. V hlavičce emailu bude text: Keyword Performance Report is ready.

6. CO ZMĚNIT VE SVÉM ADWORDS ÚČTU?

Pokud se vše povedlo, můžete si prohlédnout tabulku a v dalších listech 6 sloupcových grafů. Jenže co s tím? Kdy je to dobře a kdy špatně? Mám něco změnit? A co?

Neexistuje jednotné pravidlo a pro každé doporučení existují příklady, které jej vyvracejí. Nicméně nezoufejte, určité obecné zásady přeci jen existují. Projdeme si graf za grafem, zkusíme vám nabídnout zjednodušené vodítko, jak grafy číst.

Protože spousta grafů se zabývá skóre kvality, možná bude dobré si připomenout, co to vlastně je.

Grafy se skóre kvality QS na ose x

1. QS-NumKeywords: výšky sloupců znázorňují, kolik klíčových slov s daným skóre kvality máte.

graf skore kvality
 • Který sloupec je nejvyšší? (obrázek: nejvyšší je sloupec u QS 8) Pokud u skóre kvality 8 a více, je to asi dobré. Pokud níže, zkuste ještě na klíčových slovech zapracovat.
 • Máte sloupeček u skóre kvality 5 a méně? (obrázek: ano) To většinou není dobrý signál. Pokud klíčové slovo s tak nízkým skóre kvality potřebujete, zkuste mu dopřát “vyladěnou reklamu” a dobrý odkaz na cílovou stránku, možná se skóre kvality zlepší. Pokud máte nejvíce modré plochy u čísel 0 – 5, máte jistotu, že vaše kampaň je špatně nastavena.

2. QS-CTR: výška sloupců znázorňuje míru prokliku CTR slov s daným skóre kvality.

skore kvality a proklikovost
 • Chybí nějaký sloupec? (obrázek: ano, sloupec u QS 5) V předešlém grafu měla např. slova se skóre kvality 5 sloupeček, tady sloupec chybí. Zdá se, že taková klíčová slova jsou opravdu zbytečná, protože nepřináší kliknutí. Zvažte úpravy (viz výše) nebo odstranění.
 • Jsou sloupce u vyššího skóre kvality výrazně menší než u nižšího? (obrázek: ne) Pokud by tomu tak bylo, musíte zbystřit a klíčová slova zkontrolovat. Protože mít velkou proklikovost u slov s nízkým skóre kvality znamená, že u nich platíte nehorázné peníze za kliknutí. Zároveň rozhodně není dobrý nápad utrácet hodně peněz za klíčová slova s nízkým skóre kvality.

3. QS-Cost: výšky sloupců znázorňují, kolik utrácíte za kliknutí na slova s daným skóre kvality.

utrata a skore kvality
 • Liší se tento graf výrazně od grafu prvního? (obrázek: ano, chybí sloupce u QS 5 a 6). Pak se zamyslete. Pokud máte výrazný nepoměr mezi velikostí sloupců v prvním a třetím grafu (typicky více slov s nízkým skóre kvality v prvním grafu a takřka nulové náklady podle třetího grafu), zvažte jejich úpravu (reklama, url) nebo redukci jejich počtu, zřejmě nevedou ke kliknutí.

Grafy s průměrnou pozicí POS na ose x

Nenechte se zmást tím, že se budou objevovat klíčová slova na pozici 0-1, jedná se o klíčová slova z obsahových kampaní (pokud je používáte).

1. Pos_NumKeywords: výšky sloupců ukazují, kolik klíčových slov má průměrné zobrazení na daném rozsahu pozic.

klicova slova a zobrazeni
 • Je sloupec “1 to 2” výrazně vyšší než ostatní? (obrázek: ne). Podívejte se na další grafy – budou-li sloupce na této pozici opět nejvyšší, podívejte se do účtu, která klíčová slova to jsou a zda-li jsou opravdu natolik relevantní, že se vám velká investice do nich vyplatí. Možná by stálo za to otestovat cílení na nižší pozice – tedy snížit u těchto klíčových slov nabídky.
 • Vidíte sloupce napravo v grafu, u “5 to 6” až “>8”? (obrázek: ano, u “5 to 6” a “6 to 7”). Zkontrolujte další graf, kde je vidět proklikovost. U klíčových slov na pozicích 5 – 8 je většinou zanedbatelné procento kliknutí. Mají potom smysl? Zvažte zvýšení nabídek nebo odstranění nepotřebných klíčových slov.

2. Pos-CTR: výšky sloupců ukazují CTR v závislosti na průměrné pozici.

proklikovost a pozice
 • Prvního sloupce si nevšímejte. (obrázek: nebudeme) Jedná se o klíčová slova ve vyhledávací síti.
 • Jsou sloupce vlevo menší než ty vpravo? (obrázek: ano, “1 to 2” má menší sloupec než “2 to 3”). Tak tady je nejspíš něco špatně! Máte větší proklikovost na horších pozicích, což naznačuje zásadní nedostatky v kampani. Zkontrolujte, případně opravte.

3. Pos-Cost: výšky sloupců ukazují, kolik utrácíte za reklamy na dané pozici.

utrata a pozice
 • Je první sloupec “0 to 1” malý? (obrázek: ano) To je v pořádku, situace nastává, pokud používáte klíčová slova i v obsahové síti. Report je zahrnul mezi klíčová slova z vyhledávací sítě, většinou představují minimální náklady v porovnání s vyhledávací sítí.
 • Je sloupec “1 to 2” výrazně nejvyšší? (obrázek: ano). Utratíte nejvíce za kliknutí na reklamy, které se zobrazují na předních pozicích. Pokud měříte konverze, tak si snadno ověříte, jestli se to vyplácí. Pokud konverze neměříte, zvažte, jestli neposílit rozpočet za “levnější” kliknutí na nižších pozicích.  Stačí snížit nabídku u klíčových slov, která zobrazují reklamu na pozicích blízkých 1. A pokud to jen trochu jde, měřte konverze, ať víte, jak na tom skutečně jste.

Flickr Creative Commons Image via Sporadic.