Domů » Slovníček pojmů v PPC marketingu » Co je to umělá inteligence

Co je to umělá inteligence

Co je to umělá inteligence

Definice umělé inteligence byla, je a nejspíš i bude tématem vášnivých debat. Dělí se na slabou, silnou a tzv. “human like” umělou inteligenci, kreativec jistě najde spousty dalších dělení… Ale co to tedy je?

Jedna z nejstarších definic zní přibližně takto: umělý systém se chová inteligentně, pokud se chová tak, jak by se na jeho místě choval člověk. Pokud tuto definici rozšíříme o dovětek při řešení netriviálních úloh, kde netriviální chápejte podobně jako množství větší než malé :-), máme použitelnou definici, byť velmi zjednodušenou.

Obecně lze říci, že umělá inteligence řeší nějakou reálnou úlohu jako celek. Např. označení obličeje na fotce, odhad vývoje ceny na burze, autonomní řízení auta nebo čtení psaného textu. Takový proces je složitý a tvoří jej 3 základní fáze: měření a sběr dat, učinění rozhodnutí a nakonec provedení akce. Je to podobné jako v lidském těle. Píchnete se do prstu (měření a sběr dat), učinění rozhodnutí (informace přišla do mozku, závěr zní bolí to, zařvi a ucukni) a nakonec provedení akce (aktivace svalů – zaječíte a cuknete rukou).

Často dochází k záměně pojmů umělá inteligence a strojové učení. Taky se můžeme setkat s tvrzeními, že je nelze rozlišit, protože se vzájemně prolínají. Abyste s takovými tvrzeními mohli zkusit nesouhlasit :-), doporučuji přečíst si příspěvky Co je to strojové učení a Jaký je rozdíl mezi strojovým učením a umělou inteligencí.

<< Zpět na všechny často kladené dotazy