Domů » Slovníček pojmů v PPC marketingu » Jaký je rozdíl mezi strojovým učením a umělou inteligencí

Jaký je rozdíl mezi strojovým učením a umělou inteligencí

Jaký je rozdíl mezi strojovým učením a umělou inteligencí

Pro jednoduchost si rozdíl představte jako srovnání mezi matematikou (strojové učení) a fyzikou (umělá inteligence). Jsou provázané, nicméně jedno je formálně logický konstrukt, který si hraje s čísly, ale nic reálného nepopisuje (matematika, strojové učení). Druhé řeší reálný problém (fyzika, umělá inteligence) a k tomu využívá některé nástroje z toho prvého.

Strojové učení se zabývá algoritmy a matematickými strukturami. Na vstupu dostává data, na výstup vrací data. Je mu jedno, kde se data vzala a co znamenají. Potřebuje znát jejich typ (např. jestli jsou to čísla, jména a lze je řadit, nebo jen symboly), jestli jsou to vstupy nebo požadované výstupy apod. A pak se snaží v těchto datech nalézt nějaké vazby nebo souvislosti a uložit je do matematické struktury (rovnice, model). Ty pak v budoucnu použije pro predikci.

Umělá inteligence oproti tomu řeší celý reálný problém: najít obličej na fotce, odhadnout vývoj ceny na burze, autonomně řídit auto nebo přečíst psaný text. Pokud umělá inteligence prochází při realizaci třemi základními fázemi 1. sběr dat, 2. rozhodování a 3. akce, strojové učení se podílí nejvýše na části prostřední – tedy rozhodování.

<< Zpět na všechny často kladené dotazy