fbpx
Přeskočit na obsah
Domů » Slovníček pojmů v on-line marketingu » UTM parametry – co to je a k čemu slouží

UTM parametry – co to je a k čemu slouží

UTM parametry jsou nezbytným nástrojem pro efektivní sledování a analýzu online marketingových kampaní. Tyto parametry, připojené k URL adresám, umožňují provozovatelům webů přesněji identifikovat, odkud návštěvníci na jejich web přicházejí.

UTM parametry poskytují klíčové informace pro měření úspěšnosti různých marketingových kanálů a aktivit, od sociálních médií až po e-mailové kampaně. V tomto článku se podíváme na to, co přesně UTM parametry jsou, jak fungují a jak je můžete využít k optimalizaci marketingových strategií

UTM parametry se používají pro správné měření výsledků kampaní v Google Analytics. UTM parametr je část textu, který přidáte k URL adrese a dokážete díky němu přesněji určit, odkud na danou URL adresu lidé chodí (např. v akvizičním přehledu).

Když přijde návštěvník na váš web, Google Analytics se mu vždy pokusí přiřadit zdroj návštěvy. V prvním kroku zkontrolují, zda nepřišel z Google Ads reklamy. Pokud ne, ve druhém kroku v URL hledají měřící parametry, mj. i UTM.

Pro zvídavé, UTM pochází ze zkratky Urchin Tacking Module. Urchin byl název analytického softwaru ještě předtím, než jej koupil Google a přejmenoval na Google Analytics.

Co když UTM parametry nepoužiji

Pokud by v URL nebyly žádné měřící parametry, v dalším kroku se Google Analytics podívají na odkazující zdroj. A právě tady se snadno smíchají návštěvy např. z placených a neplacených zdrojů, protože v Google Analytics mohou mít shodný identifikátor zdroj / médium.

Přišel uživatel z neplaceného vyhledávání Seznam nebo z placené Sklik reklamy? Návštěvy z Facebooku jsou placené nebo neplacené? Bez UTM parametrů to Google Analytics nepoznají a obě návštěvy zařadí do stejné kolonky.

Pokud se potom budete chtít rozhodnout, které marketingové aktivity podpořit více a které méně, nebudete mít k dispozici spolehlivá data. Některé placené návštěvy skončí na stejné hromadě s neplacenými. Co je možná ještě horší, řada návštěv z vašich kampaní může skončit ve velmi záludné kolonce direct / (none).

Jak UTM parametry používat

Takže aby bylo možné odlišit, které návštěvy pochází z Sklik reklam, Facebook reklam, newsletterů a dalších marketingových aktivit, je potřeba k cílové URL přidat parametry, které mohou vypadat např. takhle:

utm_source=facebook&utm_medium=ads

Tento konkrétní příklad pro Facebook reklamu umožní v Google Analytics odlišit placené a neplacené návštěvy, protože placené návštěvy budou mít zdroj / médium facebook / ads a neplacené l.facebook.com / referral.

Konkrétní parametry UTM je možné vygenerovat na této stránce (pro Google Ads, Sklik a Facebook netřeba, viz na konci článku).

Dejte si pozor na názvosloví, aby bylo napříč kampaněmi konzistentní. Pokud jednou použijete jako zdroj „facebook“, podruhé „Facebook“ a jindy „facebook.com“, bude mít v Google Analytics statistiky na třech řádcích.

Nejčastěji vám budou stačit jen povinné údaje v UTM: URL, zdroj (Campaign Source), médium (Campaign Medium) a kampaň (Campaign Name).

Celá URL adresa včetně UTM parametrů např. ve Facebook reklamě může vypadat takhle:

https://www.marketingppc.cz/?utm_source=facebook&utm_medium=ads&utm_campaign=blog

UTM zdroj

První část je URL, kam chci uživatele nasměrovat. Část utm_source pošle do Google Analytics informaci, že zdroj návštěvy je facebook.

Zdroj popisuje, odkud člověk přišel, tedy facebook, google, seznam atp.

UTM médium

Jako médium utm_medium jsem mohl zadat teoreticky cokoliv, abych odlišil, který kanál návštěvníka přivedl. Např. mohu použít výrazy jako cpc, ppc, display, email atd. Není tedy důležité co tam napíši, hlavně se v tom potom vyznat.*

Parametr médium mi i pomůže odlišit placené návštěvy od neplacených, protože neplacené návštěvy z Facebooku mají jako médium hodnotu referral, z Google mají hodnotu organic atp.

*Pokud používáte v Google Analytics v přehledech kanály, tak úplně jedno to taky není, návštěvy se do kanálů zařazují na základě údaje z pole médium.

UTM kampaň

Poslední část utm_campaign mi pomůže odlišit, o kterou kampaň se jedná. Mohu mít třeba na Facebooku více placených kampaní, některé propagují blog a jiné služby, tak abych to v přehledech rozeznal.

Dávejte si při tvorbě UTM parametrů velký pozor nejen na konzistentní názvosloví, ale i na velká a malá písmena (používejte raději jen malá).

Pokud jednou použijete jako zdroj seznam, podruhé sklik a potřetí Sklik, pro Google Analytics to jsou tři odlišné zdroje návštěv. Podobně u média není dobré mít jednou cpc, podruhé CPC a potřetí PPC.

UTM parametry v Google Ads, Sklik a Facebook/Instragram reklamách

Na závěr drobná poznámka k PPC kampaním. Google Ads kampaně UTM parametry nevyžadují, stačí Google Ads propojit s Google Analytics a Google Ads jim všechny potřebné informace předají (protože obě služby jsou od Google a umí spolu komunikovat).

Sklik UTM parametry potřebuje, ale není potřeba je přidávat ručně, stačí v menu zapnout Automatické tagování URL. Další nastavení většinou měnit nemusíte.

sklik utm parametry zapnutí automatického tagování

U Facebook reklamy UTM parametry přidáte při tvorbě reklamy úplně dole v oddíle Sledování. Můžete použít odkaz pro tvorbu parametru, kam stačí dopsat jednotlivé parametry nebo si vybrat z nabízených proměnných.

facebook vložení utm parametrů (1)

Všude jinde je dobré UTM parametry přidávat ručně – newslettery, transakční e-maily… vlastně v ideálním případě všechny e-maily. Etarget, e-booky atd.

Pomůžeme s nastavením a správou PPC kampaní

Pro nezávaznou nabídku můžete vyplnit poptávkový formulář:

Vaše údaje bude použity v souladu s platnou legislativou a našimi pravidly na ochranu osobních údajů pouze za tím účelem, za jakým je poskytujete.

Nevíte si rady s PPC reklamou?

Pomůžeme i poradíme s online marketingem.

Požádejte o nezávaznou nabídku:
Správa PPC kampaní pro menší firmy

od 11.900 Kč 4.900 Kč měsíčně

Připravili jsme zvýhodněný balíček pro firmy a živnostníky, kteří provozují PPC kampaně s menšími rozpočty.

Přijďte 27. - 28.2. za kolegou Michalem na stánek MarketingPPC v konzultační zóně Czech On-line Expo 2024!

Vstupenky se slevou 50% při použití kódu MPPC50