Domů » Otázky a odpovědi z praxe v on-line marketingu » Co je dvoufázové ověření

Co je dvoufázové ověření

Jedná se zabezpečení vašeho mailového účtu (např. na Googlu), Facebookového a Instagramového účtu nebo jiných služeb, které tuto možnost nabízejí. Dobrá zpráva je, že většina systémů možnost lepšího zabezpečení vašeho účtu nabízí pravidelně při přihlašování, takže bude stačit výzvu neignorovat :).

Proč používat


Dvoufázové ověření snižuje riziko nabourání do účtu. Funguje na principu přidání druhého kroku (typicky telefonního čísla). Zde vám po přihlášení heslem přijde formou SMS kód, který systém vyžaduje v rámci ověření vašeho účtu zadat. Teprve poté jste puštěni do účtu. 
Kdokoliv cizí by tedy musel nejenom znát heslo, ale mít i přístup k vašim SMS zprávám (nebo do Google Authenticatoru, pokud používáte tento způsob). V tomto případě promyslete i nějaké záložní řešení pro případ ztráty mobilního telefonu. 

V poslední době se množí případy ukradených Instagram účtů, kdy se útočníci nabourají do účtu, změní uživatelské jméno a heslo a poté mohou účet svévolně zneužít. 

Naše doporučení


Doporučujeme dvoufázové ověření nastavit na profilech na sociálních sítích, a především na e-mailovém účtu. Už jen z toho důvodu, že na e-mail dostáváte zapomenutá hesla do nejrůznějších služeb. Proto se vyplatí chránit svůj e-mail nejen dobrým (a unikátním) heslem, ale právě přidáním druhého kroku ověření.

U Facebooku jsme se několikrát setkali s hacknutím reklamního účtu, kdy tam pachatelé pustili cizí reklamy za peníze poškozeného. Je rovněž dobré uložit si záložní kódy pro případ ztráty mobilního telefonu. Nepřijdete tak o přístup k reklamnímu účtu.
Více informací se dozvíte přímo na FB nápovědě: https://www.facebook.com/help/148233965247823

Kde se dá nastavit


V Nastavení účtu najdete pod přehledem – viz screen rozhraní Google účtu:

Rozhraní Google účtu

Zde vyberete Dvoufázové ověření – vše je relativně intuitivní, systém vás sám navede.

Dvoufázové ověření

Po zadání telefonního čísla už stačí pouze ZAPNOUT.

Zapnutí