UTM builder (nebo také URL builder) slouží k vytvoření adresy s UTM parametry (co to jsou UTM parametry a jak je použít), které pomáhají odlišit různé typy návštěv v Google Analytics nebo Google Analytics 4.
U některých kampaní bez použití UTM parametrů totiž dojde k tomu, že se v Google Analytics smíchají placené a neplacené zdroje návštěv, potažmo zdroj návštěvy skončí v kolonce (not set) nebo (direct) / (none).
Zadejte adresu URL webu a informace o kampani
Kdy UTM builder nejčastěji potřebujete a kdy potřeba není
Obecně lze říci, že UTM builder má smysl použít u každé marketingové kampaně, jejíž výsledky chcete sledovat v Google Analytics. Výjimkou jsou Google Ads kampaně, protože ty umí všechny statistiky do Google Analytics posílat automaticky.
U Sklik kampaní a Bing (Microsoft Ads) není potřeba URL adresy tvořit v UTM builderu, protože přímo v rozhraní lze zapnout automatické přidávání UTM parametrů.
U neplacených příspěvků na sociálních sítích zpravidla UTM parametry také nepotřebujete, protože většina zdrojů návštěv pošle do Google Analytics informaci pomocí refereru a jednotlivé sociální sítě snadno odlišíte. Pokud byste ale chtěli odlišit více neplacených kampaní na jedné sociální síti, hodí se UTM parametry i tady.
U všech ostatních kampaní je vhodné UTM builder použít. Nejčastěji budete UTM builder řešit pro:
- Facebook reklamy (abyste v Google Analytics dokázali odlišit placené návštěvy od neplacených)
- Reklamy z dalších sociálních sítí (TikTok, Pinterest, LinkedIn atp.)
- Newslettery a obecně všechny obchodní e-maily
- PDF dokumenty
- QR kódy
- Návštěvy z jiných webů, např. affiliate, PR články, nativní reklama, advertorial atp.
Návod na použití UTM builderu
- Do kolonky URL vložíte stránku, na kterou v reklamě nebo kampani uživatele posíláte
- Vyplníte další kolonky. Vždy potřebujete minimálně zdroj a médium, často i kampaň, ostatní jsou volitelné často je potřebovat nebudete.
- Zkopírujete výslednou URL nebo jen část s UTM parametry za otazníkem (např. pro Facebook reklamy, kde stačí do políčka při tvorbě Facebook reklamy vložit jen parametry).
Příklad použití UTM parametrů
Konkrétně pokud bych rozesílal náš newsletter, ve kterém budu lákat na webináře o online marketingu , tak v newsletteru namísto adresy https://www.marketingppc.cz/online-marketing-webinare/ použiji tuto adresu:
https://www.marketingppc.cz/online-marketing-webinare/?utm_source=newsletter&utm_medium=email&utm_campaign=webinare
Nepoužívejte UTM parametry u interních odkazů (odkazy, které z jedné stránky vašeho webu vedou na jinou stránku vašeho webu)! Zkreslíte si tím (znehodnotíte) statistiky v Google Ads. Pro měření provozu z jedné stránky vašeho webu na jinou se používají přehledy v Google Analytics.
Jak vyplnit jednotlivá pole
Názvosloví pro jednotlivé pole je teoreticky libovolné, ale je vhodné používat některé termíny přesně v tom tvaru, jak je znají Google Analytics a hlavně být konzistentní napříč kampaněmi.
Pokud jednou použijete Google, podruhé google a potřetí Google.com, budete mít jeden zdroj návštěv na čtyřech řádcích (protože Google Analytics používají google.com) a interpretace statistik bude velmi složitá.
URL cílové stránky
Použijte adresu, na kterou chcete uživatele v reklamě nebo kampani poslat. URL musí začínat na http:// nebo https://
Zdroj
Zdroj pomáhá identifikovat, odkud návštěva na web přišla. Nejčastěji tedy použijete název webu nebo v případě newsletteru název aplikace, ze které emaily posíláte.
Příklad: utm_source=facebook, utm_source=ecomail.
Médium
Slouží pro odlišení, zda se jedná o placenou kampaň, e-mail, banner či návštěvu ze sociální sítě.
Příklad: utm_medium=email, utm_medium=banner, utm_medium=cpc.
Kampaň
Pomůže odlišit kampaně, které mají stejný zdroj a médium. Může sloužit i k vyfiltrování kampaní, které provozujete napříč několika platformami.
Příklad: utm_campaign=leden-2023, utm_campaign=retargeting
Klíčové slovo
Většinou nevyužijete, protože v Sklik nebo Bing rozhraní můžete zapnout automatické dosazování UTM parametrů. Může se hodit ale např. pro další rozlišení kampaní.
Obsah kampaně
Slouží pro odlišení více reklam nebo příspěvků na stejné platformě, např. pokud budete provádět A/B testování.
Příklad: utm_content=bile-pozadi, utm_content=modre-pozadi
ID kampaně
Většinou nevyužijete, slouží spíš pro systémy než pro lidi (jednodušší kampaně odlišit podle názvu než ID). Pokud provádíte import dat do Google Analytics 4 nebo používáte CRM systém, který pracuje s ID kampaní.
Pravidla pro názvosloví UTM parametrů
Na jednu stranu je skutečně jedno, jestli do zdroje návštěvy napíšete facebook nebo modra-socialni-sit (pokud se v tom pak sami vyznáte), na druhou stranu některá pravidla je dobré dodržovat:
- Pište vše malými písmeny. Velká písmena jsou sice povolena, ale pokud jednou napíšete Facebook a jindy facebook, pro Google Analytics se jedná o dva odlišné termíny. Protože je snazší si zapamatovat, že vždy vše malými písmeny.
- Nepoužívejte mezery ani diakritiku, místo mezer použijte pomlčku nebo podtržítko.
- Použijte popisné názvy, aby ostatní lidí snadno pochopili, co se měří.
- Nepoužívejte UTM parametry pro interní odkazy.
Jak už bylo řečeno, hlavně buďte v názvosloví konzistentní. Pokud ve vaší firmě pracuje na kampaních více lidí, ujistěte se, že všichni používají stejné termíny.