fbpx
Přeskočit na obsah
Domů » Google Ads » Neporušují vaše PPC inzeráty ochrannou známku?

Neporušují vaše PPC inzeráty ochrannou známku?

Tento příspěvek napsali odborníci na ochranné známky z Patentoid.cz

Problematika ochranných známek v inzerátech a klíčových slovech byla dlouhou dobu nejasná. Evropský soudní dvůr proto stanovil pravidla, která určují, co je v PPC reklamě povoleno a za co již může inzerentovi hrozit soudní spor.

Pravidla pro používání ochranných známek v PPC reklamě se zpřesnila na jaře 2009, kdy Evropský soudní dvůr vydal v souvislosti s francouzským sporem Louis Vuitton se společností Google své stanovisko. Na jeho základě se postupně upravovaly podmínky používání ochranných známek v systému Google Ads i Sklik až do současné podoby.

Použití ochranné známky v klíčových slovech

V současné době lze v Google Ads i Sklik zařadit jakoukoli ochrannou známku mezi klíčová slova téměř bez omezení. Například klíčové slovo „Samsung“ můžete použít v kampani cílící na telefony Samsung, ale stejně tak i na zboží Huawei, či iPhone. Jediným omezením je, že použití klíčového slova nesmí porušovat dobrou pověst nositele ochranné známky a schopnost nalákat spotřebitele. To by se mohlo stát například prodejem nekvalitního zboží či napodobenin.

Použití ochranné známky v textu inzerátu

Ochrannou známku v názvu i popisu inzerátu je možno použít při splnění určitých podmínek. Klíčové pravidlo zní, že inzerát nesmí u průměrně zkušeného uživatele vyhledávače budit zdání, že se jedná o propagaci zboží či služeb majitele chráněného označení či hospodářsky napojeného projektu. Výjimkou je situace, kdy získáte od majitele ochranné známky souhlas s jejím užíváním.

Rozdíl mezi reklamou oficiálního zastoupení značky a jejího prodejce je zřejmý u porovnání PPC společnosti Samsung a Alza.cz na stejný vyhledávací dotaz.

Velké české e-shopy si v PPC kampaních oblíbily výše zmíněnou formulaci „Produkty značky…“ s dovětkem názvu vlastního nákupního portálu. Možné je použít také dynamické reklamy.

Stejně jako u klíčových slov nesmí být použitím ochranné známky v inzerátu poškozeno dobré jméno jejího vlastníka. Sklik pak přidává i své vlastní pravidlo, v němž zakazuje v textu inzerátu zmiňování konkurence.

Použití ochranné známky na webu

Obdobnými pravidly jako v předchozích odstavcích se řídí i používání ochranné známky na vlastním e-shopu. Problém může nastat:

  • při použití ochranné známky v názvu domény
  • při použití loga, či sloganu značky v nepřiměřené míře
  • pokud prezentace může jakýmkoli způsobem poškodit dobré jméno majitele chráněného označení

Vaše značka si zaslouží ochranu

Ochrana dobrého jména společnosti je jedním z hlavních důvodů, proč vlastníci projektů a konkrétních produktů registrují ochranné známky. Bez registrace může název vaší společnosti či její vizuální styl kdokoli napodobit a obrana bude velmi obtížná.

Patentoid.cz se specializuje na kompletní registraci ochranné známky na Úřadu průmyslového vlastnictví. Pro vaši společnost provede veškeré úkony související s rešerší, podáním žádosti do příslušných kategorií a následným doručením zhotoveného certifikátu, čímž zajistí právní ochranu vašeho názvu na dobu 10 let. Objednejte si registraci ochranné známky již dnes.

Článek napsal/a Filip Hvízdal

Filip se on-line marketingu začal věnovat v roce 2012, kdy vyzkoušel své první Google Ads kampaně za vlastní peníze. V současné době aktivně spravuje kampaně našich VIP klientů s měsíční útratou přes 4.300.000 Kč.
LinkedIn

Štítky:

Pro nezávaznou nabídku můžete vyplnit poptávkový formulář:

Vaše údaje bude použity v souladu s platnou legislativou a našimi pravidly na ochranu osobních údajů pouze za tím účelem, za jakým je poskytujete.

Nevíte si rady s PPC reklamou?

Pomůžeme i poradíme s online marketingem.

Požádejte o nezávaznou nabídku:
Správa PPC kampaní pro menší firmy

od 11.900 Kč 4.900 Kč měsíčně

Připravili jsme zvýhodněný balíček pro firmy a živnostníky, kteří provozují PPC kampaně s menšími rozpočty.

Přijďte 27. - 28.2. za kolegou Michalem na stánek MarketingPPC v konzultační zóně Czech On-line Expo 2024!

Vstupenky se slevou 50% při použití kódu MPPC50