Jak nastavit Google Ads obsahovou síť

nastavení obsahové sítě adwords

Obsahová síť je ze všech Google Ads kampaní zdaleka nejnebezpečnější. Špatné nastavení vás bude stát hromadu peněz. Vaše reklamy se budou zobrazovat na špatných místech nesprávným lidem. Většina kliknutí na vaši reklamu bude omylem. Některé možná i od lidí, kteří na vás budou chtít vydělat.

Správné nastavení je otázka jen několika kliknutí navíc. Musíte vědět, kam kliknout. Po přečtení tohoto článku budete.

Podobný návod pro Google Ads reklamy ve vyhledávací síti najdete v tomto článku.

Pozn. některé obrázky lze zvětšit kliknutím na ně.

Obsah

 1. Je pro vás obsahová síť vůbec vhodná?
 2. Jak obsahovou síť správně nastavit
 3. Jaké jsou možnosti cílení v obsahové síti
 4. Jak snadno vytvořit grafické reklamy v Google Ads
 5. Jak neutrácet víc než je nutné

Co je to obsahová síť

Pokud potřebujete, můžete si zopakovat jednotlivé typy Google Ads kampaní v tomto článku.

V obsahové síti se zobrazuje textová i grafická reklama, statická i animovaná. Reklama se může zobrazovat na stránkách vlastněných společností Google, jako Youtube nebo Gmail, i na kterémkoliv webu, který Google nabízí reklamní prostor pomocí programu AdSense.

Někdo má například úspěšný blog a chce na něm vydělat. Přihlásí se do programu AdSense a díky tomu získá procenta z reklam, které se budou na jeho webu zobrazovat. Vy jako uživatel Google Ads můžete využít reklamní prostoru na tomto blogu a zobrazit na něm svoji reklamu. Z vašeho pohledu používáte Google Ads , majitel webu používá AdSense.

textová reklama v obsahové síti

1. Ujasněte si, jestli je obsahová síť pro vás a co chcete kampaní dosáhnout

Malým a středním firmám bych řekl toto – pokud si nejste jisti, že obsahovou síť potřebujete, že vám může přinést očekávané výsledky, nepoužívejte ji.

Neplatí pro remarketing, ten by naopak měl používat skoro každý.

V obsahové síti můžete oslovit obrovské množství lidí. Což je v marketingu často paradoxně problém, protože pokud vám nejde čistě jen o zviditelnění značky, nikdy nenabízíte řešení pro všechny.

Naopak čím užší cílová skupina, tím lépe. Samozřejmě za předpokladu, že je to ta správná skupina.

I když nikdy nebudete s reklamou cílit na všechny uživatele internetu a nějakou selekci uděláte, nemusí být cílení dostatečně úzké. Ukazovat reklamu lidem, které nemáte šanci zaujmout, není dobrý nápad:

 • Na reklamu vždy někdo klikne omylem. U obsahové sítě je toto nebezpečí ještě vyšší.
 • Pokud na reklamu kliká malé procento lidí, pro Google je to signál, že reklama je pro uživatele nezajímavá. Může vás za to „potrestat“ menším počtem zobrazení reklamy, vyšší cenou za kliknutí.

Druhým zádrhelem obsahové sítě je nepřipravenost adresátů cokoliv koupit. Reklama na nové auto bude na blogu pro motoristy silně cílená, ale kolik z nich zrovna uvažuje o koupi auta? To se týká i věcí jako obuv, nábytek, žrádlo pro psy apod. které kupujeme relativně často, ale málokdy proto, že jsme na ně zrovna viděli reklamu.

Ještě problematičtější je reklama v obsahové síti pro firmy vyrábějící specializované produkty jako vzduchové filtry nebo nabízející specializované služby, jako například pomoc v oblasti PPC marketingu; mimochodem pokud náhodou zrovna potřebujete pomoc v oblasti PPC, dejte nám vědět :)

Dobře si tedy ujasněte, co od obsahové reklamy čekáte.

Kdy je reklama v obsahové síti vhodná

Pokud je vaším cílem zviditelnění značky, obsahová síť je na to výborná. Ovšem pokud nemáte na marketing rozpočet v řádu milionů, nemá smysl vyhazovat peníze, potřebujete konkrétní výsledky.

Pro menší a střední firmy dává obsahová síť smysl, pokud

 • potřebujete nabízet něco, co lidé sami aktivně nehledají a zároveň
 • se v obsahové sít nesnažíte něco prodat, spíš nabídnout bezplatný materiál, e-book, konzultaci apod. a zároveň
 • nečekáte od obsahové sítě rychlou návratnost investic a zároveň
 • jste již vyčerpali všechny možnosti Facebook reklamy, která za tímto účelem většinou funguje daleko lépe.
 • Případně máte na online marketing měsíční rozpočet v řádech alespoň desítek tisíc a potřebujete se dostat do povědomí.

Poznámka na okraj – s marketingem je to trochu jako s předpovědí počasí – tak trochu tušíte, ale jak to skutečně dopadne, to nikdy nevíte jistě. Jestli bude jakákoliv reklama fungovat zjistíte jen testováním. Dobře nastavte kampaň, měřte konverze, stanovte si rozumný rozpočet a po čase zhodnoťte, jestli vám kampaň přináší výsledky.

2.  Začněte dobře nastavenou kampaní

Výběr cíle není moc důležitý, podle něj se vám v dalších krocích tvorby kampaně přednastaví některé volby, které můžete dle libosti změnit.

Vyberte cíl, který je vám nejbližší, já nejčastěji volím poslední možnost Vytvořit kampaň bez zvoleného cíle. Volba kampaně je jasná, vyberete jako typ Obsahová síť.

V dalším kroku vyberete standardní obsahovou kampaň. Kampaně v Gmail jsou spíš okrajová záležitost a zabývat se jimi teď nebudu.

Můžete ještě vložit web své firmy, zatím jsem nepřišel na to, k čemu je to dobré.

Lokality a jazyky

Název kampaně komentovat netřeba, snad jen pokud máte kampaní hodně nebo cílíte na více zemí, je dobré si v názvech udělat nějaký systém.

V nastavení Lokality určíte, ve kterých oblastech se má reklama zobrazovat. Můžete i některé oblasti vyloučit, třeba ukazovat reklamu v celé ČR s výjimkou Brna.

Pokud chcete zacílit na více zemí, je vždy lepší vytvořit oddělené kampaně. I kdybyste měli reklamy v němčině pro Německo a Rakousko, oddělené kampaně usnadní interpretaci statistik a zefektivní správu. Navíc nabídky za kliknutí se mohou v různých zemích lišit.

Volba Možnosti míst nabízí možnost upřesnit cílení na lokality. U obsahové sítě je bezpečnější zvolit cíl Lidé v cílených místech. Díky tomu se reklamy budou zobrazovat pouze lidem, kteří jsou fyzicky na daném území a omezíte riziko podvodných kliknutí ze zahraničí.

U výběru jazyka se Google primárně řídí tím, v jakém jazyce uživatel používá svůj Google účet. Na začátek bych dal jen češtinu a slovenštinu. Pokud kampaně šlapou dobře, můžete zahrnout i angličtinu nebo všechny jazyky.

Strategie nabídek a rozpočty

Nabídky nabízí několik kombinací, když si to vše proklikáte, dojdete k těmto možnostem:

 • Cílová nabídka CPA – snaží se automaticky dosáhnout co největšího počtu konverzí za stanovenou cenu.
 • Cílová návratnost investic do reklamy (ROAS) – snaží se maximalizovat obraty při dodržení stanovené návratnosti investic (jen pro e-shop).
 • Maximalizovat počet kliknutí – snaží se v rámci stanoveného rozpočtu získat co nejvíce kliknutí.
 • Viditelné CPM – platíte za zobrazení reklamy, má smysl při kampaních na zviditelnění značky.
 • Ruční CPC – nabídky za kliknutí stanovujete ručně.

Kromě poslední možnosti jsou všechny ostatní automatické, a proto je z výběru pro malé a střední kampaně rovnou škrtám. U velkých kampaní stojí automatické strategie za otestování, ale pokud kampaň nemá dostatek dat (> 50 konverzí měsíčně), je lepší se o kampaně starat ručně.

Co se týká volby Maximalizovat počet kliknutí, tak ta použitelná je, nicméně podle mých zkušeností zvládnete při ručním nastavení nabídek získat za stejnou cenu kliknutí daleko víc. Samozřejmě pokud se o kampaň staráte.

Pozornost věnujte nastavení denního rozpočtu. Pokud nastavíte 500 Kč za den, Google Ads systém se toho bude snažit v průměru držet a peníze utratit. V jednotlivé dny můžete sice utratit výrazně více nebo méně, v rámci měsíce by se rozpočet měl zprůměrovat.

Toto platí primárně při automatických nabídkách, při manuálních nabídkách finální výši útraty ovlivňují primárně nabídky za kliknutí a rozpočet slouží spíš jako pojistka, aby kampaň neutratila víc než chcete.

bezplatna kontrola google

Další nastavení

Nevím, proč jsou Další nastavení skryta a musíte si je rozkliknout, obsahují celkem podstatné věci.

další nastavení v obsahové síti

Střídání reklam je důležitá položka v případě, že se rozhodnete ručně testovat reklamy. Zatímco ve vyhledávání jsem u větších kampaní příznivcem ručního testování reklam, u obsahové sítě to klidně nechám na Google. Takže můžeme nechat, aby se přednostně zobrazovaly reklamy s nejlepšími výsledky.

Časový rozvrh u obsahové sítě většinou neomezuji, ledaže by proto byl důvod s ohledem na nabízené služby nebo zboží.

Pokud propagujete časově omezenou akci, bude se vám hodit nastavení Datum ukončení. Vytvoříte kampaň pro konkrétní akci, nastavíte datum ukončení a nemusíte myslet na to, abyste kampaň zavčas vypnuli.

Pokud není váš web přizpůsoben pro mobily, můžete vypnout zobrazování reklamy na mobilech v nastavení Zařízení a zároveň rychle se svým webem něco udělat, protože bez mobilního webu vás konkurence převálcuje.

zařízení v obsahové síti

Osobně vždy vypínám zobrazování reklam v aplikacích, protože až na výjimky jsou to vyhozené peníze (Google ale již ohlásil, že nám toto nastavení sebere).

Dalším důležitým nastavením je Omezení frekvence. S opakovaným počtem zobrazení reklamy sice roste šance na nákup, ale ještě nikomu se nepodařilo potenciální zákazníky „unudit k nákupu“. Zobrazit stejnému člověku reklamu 20x denně je kontraproduktivní.

omezeni frekvence

Pomocí omezení frekvence můžete nastavit, jak často se stejnému člověku může reklama zobrazit. Konkrétní číslo záleží na počtu reklam a kampaní a dalších faktorech, obecně zobrazit svoji reklamu jednomu člověku více než 8x za den je už hodně.

Dynamické reklamy znamenají dynamický remarketing. Umožňují zobrazovat uživatelům cíleně reklamy na ty položky, které v minulosti na vašem webu navštívili. Nastavení je trochu složitější, je potřeba vložit na web kód pro dynamický remarketing a nahrát zdroj položek.

Vyloučení obsahu je natolik důležité, že jsem mu věnoval samostatný článek.

3. Vyberte cílení na úrovni reklamní sestavy

Při zakládání kampaně vytvoříte první reklamní sestavu. Pokud chcete otestovat více možností cílení (skoro vždy), není od věci  vytvořit sestav víc.

Nedoporučuji v jedné reklamní sestavě kombinovat více cílení, kvůli přehlednosti a snadné interpretaci výsledků.

Naopak je často moudré v reklamní sestavě cílení zúžit. Tedy např. cílit na lidi se zájmem o marketing a zároveň reklamu zobrazovat jen na webech o marketingu. Výrazně klesne počet zobrazení, výrazně se zvýší pravděpodobnost úspěchu. V Google Ads je vždy potřeba najít rozumnou rovnováhu mezi počtem kliknutí a jejich kvalitou.

Sestavu pojmenujte. Názvy kampaní a sestav nejsou tak banální záležitost jak by se mohlo zdát, jakmile se vám Google Ads kampaně rozrostou, vyznat se v nich je základní podmínkou dobré správy.

Možnosti cílení v obsahové síti

Pokud do reklamní sestavy v obsahové síti nepřidáte žádné cílení, budete reklamy ukazovat všem lidem na internetu. Slušně řečeno, je to velmi nemoudré, vždy nějaké cílení vyberte.

Vynechám možnost Remarketing, protože tomu se věnuje samostatný článek.

U cílení můžete vybrat, komu se má reklama zobrazovat:

 • Demografické údaje – věk, pohlaví, rodičovství. Google tyto údaje zná přibližně u poloviny uživatelů.
 • Uživatelé podle zájmů. Podle mých zkušeností moc nefunguje. Své zájmy Google sám od sebe nikdo neřekne, takže se je snaží odhadnout podle chování uživatele na internetu.
 • Uživatelé podle záměru – spotřebitelé hledající informace o produktech.
 • Podobné segmenty publika. Podobně jako u Facebook reklamy, můžete i do Google Ads nahrát např. seznam vašich zákazníků a vytvořit k nim podobné publikum.

Nebo můžete vybrat, kde se má reklama zobrazovat:

 • Klíčová slova v obsahové síti.
 • Témata webů.
 • Umístění na konkrétních webech na základě URL.

Při cílení podle klíčových slov nebo témat je rozumné vybrat takové zacílení, aby se reklama zobrazovala na webech, které tématicky souvisí s vaším produktem nebo službou. Prostředky na zlepšení imunity budete ukazovat na webech o zdraví, parkovací kamery zase na webech o autech. Někdy se tomuto typu cílení říká kontextová reklama, protože se snažíte reklamy zobrazovat na tématicky podobných webech.

U klíčových slov si na rozdíl od kampaní ve vyhledávání nemusíte lámat hlavu s typem shody, všechna klíčová slova pište ve volné shodě.

automatické cílení

Dejte si pozor na Automatické cílení. Pokud je zatrhnete, Google Ads se budou snažit zasáhnout větší počet uživatelů, u kterých předpokládají zájem o vaše reklamy. Volba je v základním nastavení zapnuta a ztratíte kvůli ní kontrolu nad tím, komu se se reklama zobrazuje. Na druhou stranu rozšíříte zásah reklam.

Na začátku doporučuji tuto možnost vypnout. Pokud po čase bude mít kampaň nadprůměrně dobré výsledky a budete chtít zvětšit zásah, můžete s automatickým cílením experimentovat.

Pokud jste zvolili ruční nastavení nabídek za kliknutí, zadejte výchozí nabídku pro reklamní sestavu. Většinou můžete začít s nabídkou v rozmezí 3 – 6 Kč. Upravit ji můžete později podle výsledků.

4. Vytvořte reklamy

Pokud máte vlastního grafika, můžete nechat reklamy vytvořit a do Google Ads nahrát pomocí volby Nahrávání obsahových reklam.

vytvoření reklamy

Reklamy ale můžete v Google Ads velmi snadno vytvořit sami, pro většinu firem je toto řešení více než dostačující. V tom případě klikněte na volbu Responzivní reklama.

Responzivní reklama Google Ads

Jak již název napovídá, reklama se sama přizpůsobuje velikosti reklamního prostoru a funguje dobře na všech zařízeních. Vytvoření je natolik jednoduché, že to zvládne i naprostý grafický laik a výsledek neurazí.

Pro grafickou verzi reklamy vám stačí mít jeden obrázek, ale ani to není nezbytně nutné. Google Ads si umí v případě potřeby natáhnout obrázky z vašeho webu nebo vám nabídnout několik obrázků ze své bezplatné fotobanky. Nemusíte příliš řešit ani správný rozměr, obrázek lze přímo v Google Ads oříznou. Vystačíte si s rozměry od 600 x 314.

Pokud chcete použít kvalitní obrázek a nemáte vlastní, můžete zkusit zapátrat na webu Pixabay, kde jsou tisíce kvalitních obrázků zdarma. Jen se vždy u zvoleného obrázku ujistěte, že obsahuje popisek „Volné pro komerční užití“.

náhled adwords responzivní reklamy

Pro ty z vás, kdo si chtějí s přípravou obrázku trochu více pohrát, mohu vřele doporučit bezplatný on-line nástroj Canva.

Mimochodem, větší ze dvou obrázků pro Google Ads reklamu je v poměru stran 1,91 : 1, což je shodné s obrázky pro Facebook reklamu. Takže pokud jste již vytvářeli grafiku pro Facebook reklamu, můžete ji použít i pro Google Ads a naopak.

Jedna reklama nikdy nestačí

Google nabízí možnost do jedné reklamy vložit až 15 obrázků, až pět nadpisů a až pět popisů. Při vytváření reklam je potom náhodně kombinuje, aby reklamy dosahovaly co nejlepších výsledků.

Určitě více verzí reklamy doporučuji. Jednak není dobré stejným lidem ukazovat pořád dokola naprosto stejnou reklamu, proto je lepší mít více verzí. Za druhé některé kombinace mohou být úspěšnější, což předem nikdy neodhadnete. Jen si musíte dát pozor, aby všechny kombinace obrázků, nadpisů a popisů dávaly smysl.

Druhá možnost je vytvořit více odlišných reklam ručně. Pracnější forma, ale opět budete mít nad reklamami větší kontrolu a nevýkonné můžete časem vypnout.

5. Zbavte se bezcenných a podvodných kliknutí

Reklamy v obsahové síti mají tendenci přilákat mraky nechtěných, někdy i podvodných kliknutí. Proto ještě jednou zdůrazňuji, nezapomeňte ještě před spuštěním kampaně nastavit vyloučení obsahu.

Práce nekončí ani po spuštění kampaně. Samozřejmě budete kontrolovat, jestli kampaň v obsahové síti plní vaše cíle.

vyloučení umístění

Také pravidelně kontrolujte report s umístěními. Občas se vaše reklama bude zobrazovat na stránkách, které vám nic nepřinesou. Zatržením prodělečného umístění můžete zobrazování na stránce zakázat.