fbpx
Přeskočit na obsah
Domů » Online marketing » ChatGPT v online marketingu

ChatGPT v online marketingu

chatgpt v online marketingu hero image

Výraz, který ještě před pár měsíci znalo jen několik málo zasvěcených, se v poslední době těší velké pozornosti.

A má proč. Představuje potenciál výrazně změnit nejen oblast online marketingu, ale může i zamávat (pokud Microsoft udrží svůj náskok) s neotřesitelnou pozicí Google jako lídra v oboru vyhledávání.

Co je to ChatGPT

ChatGPT od OpenAI je konverzační jazykový model umělé inteligence, který může zcela zamíchat kartami v oblasti online marketingu v mnoha směrech.

Abych vás neodradil hned na začátku nesrozumitelnou definicí, ChatGPT je jako robot, se kterým můžete vést smysluplnou konverzaci. Je „trénován“ pomocí obrovského množství textu z internetu, knih a dalších zdrojů. Tento trénink robota zdokonaluje a pomáhá mu pochopit, jak lidé mluví a reagují v různých situacích.

Díky tomu ChatGPT působí „lidsky“, protože se snaží odpovídat tak, jako byste se bavili s člověkem. ChatGPT může odpovídat na otázky, vést smysluplnou konverzaci nebo dokonce napsat článek na blog.

ChatGPT v marketingu

Díky své schopnosti generovat smysluplný text může ChatGPT výrazně usnadnit práci a ušetřit čas i v oblasti online marketingu. Jeho postupné zdokonalování může znamenat, že z části nebo zcela nahradí některé pracovní pozice v marketingu.

Proč by nás měl ChatGPT zajímat po praktické stránce, co nám přinese jako podnikatelům nebo marketingovým specialistům? Pomůže s tvorbou obsahu, usnadní tvorbu a správu marketingových kampaní, pomůže při komunikaci s klienty.

V konečném důsledku jeho využití může znamenat úsporu času, kvalitnější služby pro naše klienty a díky tomu více zákazníků.

Podívejme se na pár příkladů, jak můžeme ChatGPT využít v praxi.

Pomůžeme s nastavením a správou PPC kampaní

Tvorba obsahu pomocí ChatGPT

Kvalitní obsah je základem každé fungující marketingové strategie a ChatGPT může tvorbu obsahu výrazně urychlit a usnadnit. Ať už se jedná o popisy produktů, články na blog nebo příspěvky na sociální sítě, než abychom vymýšleli obsah od nuly, můžeme pomocí ChatGPT vytvořit základní rámec a poté jej jen uhladit/vylepšit.

Neznamená to, že můžeme na tvorbu obsahu zcela rezignovat a spolehnout se na ChatGPT. Nenahradí ani práci kvalitních copywriterů. Vytvořený obsah často působí příliš strojově a většinou jde poznat, že jej nepsal člověk (tím spíš v češtině).

V praxi může ChatGPT tvorbu obsahu zrychlit. Pokud potřebujete napsat článek, vytvořit prezentaci nebo napsat příspěvek na sociální sítě, je dobré začít s ChatGPT, nechat si vytvořit osnovu nebo i celý text a poté jej upravit do „lidské“ řeči.

Pokud jste zkušený copywriter, nemusíte se o svoji práci bát, naopak díky ChatGPT bude vznikat nový obsah v takové míře, že budete mít práce více než kdy předtím. ChatGTP se postará o kvantitu, copywriteři o kvalitu.

Pozor na neoriginální obsah

Mějte při tom na paměti rizika spojená s možnou penalizací ve výsledcích vyhledávání v případě tvorby neoriginálního nebo nekvalitního obsahu. Google a ostatním vyhledávačům nebude až tak záležet na tom, jestli obsah vytvořil člověk nebo robot, ale zda se jedná o kvalitní obsah a přináší něco nového.

Pokud by byla většina článků na webu napsána pomocí ChatGPT, budou si velmi podobné a uživatelům nenabídnou žádnou přidanou hodnotu, nemusí se tedy ve výsledcích vyhledávání vůbec objevit.

V každém případě tvorba kvalitního obsahu je klíčovou součástí každé marketingové strategie a ChatGPT může tento proces významně zefektivnit. Konec výmluvám, že nevíme jaký článek napsat nebo nemáme čas dávat více příspěvků na sociální sítě :-)

ChatGPT a zákaznický servis

Dalším způsobem, jak do budoucna ChatGPT usnadní práci i drobným podnikatelům, je kvalitnější zákaznický servis. Než aby podnikatel zodpovídal často opakující se dotazy zákazníků, bude moci ChatGPT „vyškolit“ a nechat tuto práci do značné míry na něm.

Využití bude mít jak v oblasti inteligentní nápovědy, tak jako chatbot. Inteligentní nápovědu uvítá jakákoliv firma, která poskytuje složitější produkty nebo služby a zákazníci se na ni často obracejí s dotazy. Pokud máte zkušenost s podporou Google Ads nebo Facebook (Meta) reklam, víte, že se často nejedná o procházku růžovým sadem (zejména v angličtině občas také působí jako robot, s cca poloviční inteligencí oproti ChatGPT).

Pokud dotyčné firmy budou mít „v první linii“ inteligentní ChatGPT, dokáže většinu problémů, který nevyžaduje zásah kvalifikovaného technika, vyřešit rychleji a kvalitněji, než často nepříliš vyškolený člověk na podpoře.

ChatGPT jako inteligentní chatbot

Uplatní se i jako inteligentní chatovací nástroj. Zapomeňte na stávající „chytré“ chatboty, které vesměs nabízejí pouze předem naprogramovanou strukturu odpovědí.

Díky schopnosti porozumět přirozenému jazyku bude ChatGPT působit daleko „lidštějším“ dojmem a zákazníci jej budou vnímat pozitivněji než současné naprogramované odpovídače, které často problém zákazníka nevyřeší a spíše vedou k ještě větší frustraci.

Průzkum trhu

Kromě zákaznického servisu půjde ChatGPT použít také pro průzkum trhu. Robot dokáže daleko rychleji než člověk zpracovat velké množství dat.

Proto se výborně hodí k analýze preferencí a chování zákazníků, nových trendů nebo konkurence. Tyto informace pak mohou pomoci při sestavování marketingové strategie a poskytnou podrobnější data jako podklady pro rozhodnutí o směřování firmy.

Tvorba textů reklam

Reklamní copywriting je další oblastí, ve které může ChatGPT pomoci. Opět nedokáže nahradit zkušené copywritery, nicméně pokud si někdo kampaně řeší sám a nemá velké zkušenosti s tvorbou poutavých reklamních textů, ChatGPT může minimálně nabídnout inspiraci.

Díky své schopnosti porozumět kontextu může ChatGPT generovat text reklamy, který zdůrazňuje klíčové vlastnosti a výhody produktu nebo služby, čímž je pro cílové publikum atraktivnější.

Sebere nám jako marketingové agentuře ChatGTP práci?

Zeptejme se ChatGPT na názor:

ChatGPT není určen k tomu, aby nahrazoval práci marketingových specialistů, ale spíše k tomu, aby jim pomáhal. ChatGPT může být použit jako nástroj pro automatizaci a zefektivnění rutinních úkolů, jako jsou generování odpovědí na dotazy zákazníků nebo tvorba některých typů reklamních textů, což umožní marketingovým specialistům věnovat se strategickým a kreativním úkolům.

ChatGPT není schopen nahradit kreativitu, inovaci a strategické myšlení, které jsou nezbytné pro úspěšný marketing. Takže v podstatě ChatGPT pomáhá marketingovým specialistům, ale nenahrazuje je.

ChatGPT

S tímto se nedá než souhlasit. Jedná se o velmi novou technologii a zatím má spoustu nedostatků. Jako u všeho bude chvíli trvat, než se masově rozšíří a budeme ji využívat i při plánování a správě marketingových kampaní.

A sebelepší robot zatím nedokáže nahradit drobné nuance lidské komunikace.

A co na to Jan Tleskač?

Já jako model OpenAI nemám informace o názorech jednotlivých osob, včetně Jana Tleskače, na tuto otázku. Proto nemohu specifikovat, co by řekl na tuto otázku.

ChatGPT

Pomůžeme s nastavením a správou PPC kampaní

Článek napsal/a Filip Hvízdal

Filip se on-line marketingu začal věnovat v roce 2012, kdy vyzkoušel své první Google Ads kampaně za vlastní peníze. V současné době aktivně spravuje kampaně našich VIP klientů s měsíční útratou přes 4.300.000 Kč.
LinkedIn

Štítky:

Pro nezávaznou nabídku můžete vyplnit poptávkový formulář:

Vaše údaje bude použity v souladu s platnou legislativou a našimi pravidly na ochranu osobních údajů pouze za tím účelem, za jakým je poskytujete.

Nevíte si rady s PPC reklamou?

Pomůžeme i poradíme s online marketingem.

Požádejte o nezávaznou nabídku:
Správa PPC kampaní pro menší firmy

od 11.900 Kč 4.900 Kč měsíčně

Připravili jsme zvýhodněný balíček pro firmy a živnostníky, kteří provozují PPC kampaně s menšími rozpočty.

Přijďte 27. - 28.2. za kolegou Michalem na stánek MarketingPPC v konzultační zóně Czech On-line Expo 2024!

Vstupenky se slevou 50% při použití kódu MPPC50