fbpx
Přeskočit na obsah
Domů » Marketingové strategie » AI není jen ChatGPT: 15 nástrojů, které stojí za vyzkoušení

AI není jen ChatGPT: 15 nástrojů, které stojí za vyzkoušení

AI není jen chatGPT

Umělá inteligence (AI) přináší do našich životů nekonečné možnosti. O ChatGPT už jsme psali, jedná se asi o nejznámější a nejvyužívanější AI model. Každým dnem ale přibývají nové a nové nástroje, jejichž využití najdete v nejrůznějších oblastech života i podnikání.

Aktualizace k 10/2024: V každé kategorii uvádíme nové nástroje, které si dle našeho názoru zaslouží pozornost: Copilot, Canva, Ideogram, Runway, Topaz Lab, Logo Marker, Pebblely, Flair, Gamma, Auphonic, Adobe Podcast, Captions.ai, Česky.ai, Elevenlabs nebo Fireflies.

Na této stránce (v angličtině) se dozvíte zajímavé statistiky, které nástroje kdo a jak nyní nejvíce používá: https://www.flexos.work/learn/generative-ai-top-150

Vybrala jsem 15 příkladů, které podle mě stojí za otestování. Celá řada z nich je na zkoušku zdarma, máte tak skvělou příležitost zapojit do vytváření a úpravy obrázků, copywritingu nebo tvorby videí umělou inteligenci.

  1. Vytváření obrázků
  2. Úprava obrázků
  3. Tvorba videí
  4. Vytváření prezentace
  5. Copywriting
  6. Ostatní nástroje

AI pro vytváření obrázků

Obrázkové nástroje mají využití pro nejrůznější druhy uživatelů – od marketérů, kteří potřebují pomoc s obrázky do reklam, po nadšence milující kreativitu čistě jen pro radost. I z tohoto důvodu je to nejzastoupenější kategorie v dnešním článku.

Dall-E3

Tento tool se stal součástí ChatGPT 4, umí česky, ale výstup někdy trvá déle. Omezení představují slavné osobnosti nebo umění (obraz ve stylu Monet vám nedodá).

Midjourney

Potřebujete obrázky jako fotografie? Pak sáhněte po Midjourney. Nevýhodou tohoto nástroje je fakt, že k provozu potřebujete účet na další platformě (Discord). V této chvíli Midjourney neposkytuje bezplatnou verzi a rozhraní najdete v angličtině. Pozor na zadávání promptů, funguje zde jiná logika než známý konverzační styl z ChatGPT.

Příklady promptů:

  • /imagine Využijete pro základní strukturu promptu: Kdo – Kde – Co dělá – V jakém stylu chci výsledek.
  • / describe Nahrajete obrázek a systém rozepíše 4 prompty podobně vypadajících obrázků.
  • / blend Nahrajete dva obrázky a tento prompt umožní jejich kombinaci. Např. loď x moře = loďka na moři.

Ideogram

Narozdíl od Midjourney nabízí základní verzi zdarma (omezena 40 obrázky měsíčně). Rovněž umí doplnit do obrázků text.

Runaway – zvolte v případě, že potřebujete rozpohybovat obrázky.

Topaz Lab – placený nástroj, který dokáže převést obrázek do vysokého rozlišení (např. pro billboard). Free verzi nabízí Big Jpg.

Další nástroje

Pro lepší srovnání jsem u některých nástrojů zkusila to samé zadání – zjednodušeně jsem chtěla fotku jako z fotobanky ženy, která v kavárně sedí u počítače, na kterém jsou otevřené nějaké analýzy a grafy. Níže uvidíte, jak se tohoto úkolu zhostily jednotlivé nástroje :).

BlueWillow AI

BlueWillow je hodně diskutovaným nováčkem v oblasti AI pro tvorbu obrázků. Důvod je jednoduchý – funguje velmi podobně jako jeho mnohem známější obdoba Midjourney (taky běží na Discordu – zadáte textový popisek a přijde vám odpověď v podobě obrázků, se kterými pak můžete dál pracovat), má velmi hezké výstupy, a hlavně je zdarma. A to i pro využití obrázků pro komerční účely. 

Ukázka výstupu z BlueWillow (nedokázala jsem vybrat favorita, takže přikládám rovnou všechny 4 návrhy, které systém vytvořil).

Midjourney 

Když zmiňuji BlueWillow, nejde nezmínit Midjourney – jeden z prvních a možná nejznámější AI nástrojů pro generování obrázků. V době vydání článku vyšla nová verze MidJourney 5.2, která aktuálně absolutně nemá konkurenci co do kvality výstupů.

Pro komerční účely můžete obrázky použít, pokud si platíte členství (což musíte tak jako tak, pokud chcete nástroj využívat). Jeho cena začíná na 10 dolarech měsíčně. 

Pomůžeme s nastavením a správou PPC kampaní

Ukázka výstupu z Midjourney (verze 5.1):

StockIMG.ai

StockIMG umožňuje generovat obrázky pro použití do reklam, na obaly knih, loga a ilustrace. Zdarma si můžete vygenerovat 1 obrázek měsíčně. Pravděpodobnost, že se nástroj na první dobrou trefí úplně přesně do toho, co od něj očekáváte, je ale poměrně nízká. V tomto případě tedy dává smysl spíš placená verze, která začíná na 20 dolarech za měsíc. Všechny výstupy můžete bez omezení používat i pro komerční účely.

Ukázka výstupu ze StockIMG (kde je vidět, že třeba ruce na úrovni Midjourney prostě nezvládá):

Leonardo.ai

Leonardo AI je nástroj primárně určený pro tvorbu herní grafiky – tedy alespoň to o sobě tvrdí. Pokud by se vám tedy do brandu hodily obrázky, které vypadají jako vystřižené z nějaké počítačové hry, měl by být tenhle nástroj skvělou volbou. Zvládá ale i ne-herní obrázky (i když za mě ne tak dobře jako jiné nástroje). Zadarmo získáte po přihlášení kredity na několik zkušebních obrázků. 

Ukázka výstupu z Leonardo AI:

Dall-e

Jeden z nástrojů, které byly u počátku AI boomu. Kredity jsou bohužel zdarma jen pro lidi, kteří se k používání zaregistrovali před 6. dubnem 2023, ostatní musí zaplatit – jeden obrázek vás pak vyjde na 0,016-0,020 dolaru. 

TIP: Kromě generování nových obrázků se dá AI perfektně využít k rozšíření bannerů na jiné rozměry. Třeba takhle jsme využili banner od klienta a Dall-E k získání obrázku v poměru 1:1.

Původní výstup:

Po úpravě pomocí AI:

Skybox.blockadelabs.com

Láká vás vytvářet 3D obrázky a fantastické světy do her, nebo prostě jen tak? Pak je Skybox pro vás to pravé. Používání je dost intuitivní a je kompletně zdarma (alespoň zatím), a to i pro komerční využití. Výstupy jsou opravdu 3D, takže v tomto případě ukázku nepřikládám, ale doporučím si nástroj prostě vyzkoušet :).

AI pro úpravy obrázků

Canva Magic Studio

Multifunkční nástroj grafického matadora Canvy. Skvělý pro doplnění pozadí nebo části obrázku, při změně velikosti, tvarů, slov. V bezplatné verzi omezené funkce.

Pebblely, Flair

Nástroje pro práci s produktovými fotografiemi. Jednoduše nahrajete na neutrálním pozadí a AI doplní různé pozadí dle vašeho zadání.

Brandmark

Umí vytvořit logo, výhodou jsou vektory a křivky.

Stable Diffusion

Umožňuje zdarma generovat obrázky na základě textových popisů, což je užitečné pro grafické designéry a kreativce s omezeným rozpočtem.

Ostatní

AI vám umí pomoct nejen s generováním nových obrázků (nebo jeho částí), ale i s úpravami těch stávajících. Vybrala jsem dva (a kousek), které dohromady nabízí hezkou sbírku funkcí.

AI Nero.com

Nero nabízí poměrně širokou škálu možností na úpravu fotek. Ať už jde o upscaling obrázků (zvětšení jejich velikosti bez ztráty kvality), opravení naskenovaných starých fotografií, jejich vybarvení v případě černobílých fotek nebo oštítkování vašich fotek pro lepší třídění (podle automatického rozpoznání, co na fotce je). Limitovaně se dá používat i zdarma – každý den dostanete k dispozici 5 kreditů k využití. 

Clipdrop.co

Můj osobní favorit na úpravy fotek. Perfektní na odstranění pozadí, jeho změnu nebo odstranění objektů na fotce. Verze zdarma je limitovaná velikostí (rozlišením) fotky, kterou po úpravě získáte, ale např. pro použití na úpravy obrázků do reklam je naprosto dostačující.  

TIP: Některé zmiňované funkce má i placená verze Canvy – odstraňování pozadí, zázračná guma, která pomůže odstranit nežádoucí objekty na fotce (ta je mimochodem dostupná i v Google Photos a funguje velmi dobře). Nově jsou v Canvě také tzv. zázračné úpravy (AI generátor obrázků přímo v Canvě), které jsou momentálně v Beta verzi přístupné i pro neplacenou verzi. 

AI pro tvorbu videí

Tvorba videí pomocí AI je obzvlášť v souvislosti s DeepFake relativně hodně skloňovaná možnost. Většina nástrojů bohužel funguje výrazně lépe, když tvoříte obsah v angličtině. I proto jsem nakonec vybrala jen jednoho zástupce téhle kategorie.

Sora

Sora je nový AI model od OpenAI, který bude umět převádět textový prompt na video. Očekává se na podzim 2024.

HeyGen

Vytvoří z fotky avatara, který mluví a hýbe se :). Placené, ale cenově dostupné (od 40 USD měsíčně). Využijete pro marketingová i prodejní videa.

Pictory 

Pictory je AI nástroj, který umožňuje vytvářet videa různými způsoby – video na základě předem napsaného scénáře, převádění článků do videa, úprava již existující videa nebo automatické vytvoření zkrácené verze vašich delších nahrávek.

Zkrácení nahrávky bohužel funguje jen v případě, že je původní video v angličtině – v takovém případě to pomůže i s promazáním výplňových slov. Češtinu ale systém bohužel nerozeznává

V případě tvorby videa podle článku se dá s nástrojem pracovat i v češtině, ačkoliv např. identifikace částí, které by se do videa hodily, není úplně přesvědčivá. Při ručním výběru se ale dá nástroj využívat pěkně. Zdarma můžete vytvořit 3 videa se stopáží do 10 minut, měsíční poplatek za plnou verzi je 23 dolarů.

Pokud by vás tvorba videí za pomoci AI zajímala víc, můžete se podívat na některé z následujících nástrojů: DeepBrain, Lumen5, RunwayML, Synthesia

AI nástroje pro vytváření prezentací

To, že pro vytváření prezentací není potřeba využívat klasické šablony z nabídky Microsoft PowerPoint, už dávno není novinka. S příchodem AI se ale možnosti ještě trochu rozšiřují – bohužel stejně jako u videí je nabídka mnohem zajímavější, pokud tvoříte prezentace v angličtině.

Gamma

Tvoří prezentace dvojím způsobem: buď zadáním promptu nebo nahrajete text (i v pdf) a Gamma z něj vytvoří prezentaci vč. obrázků, struktury, obsahu, kapitol apod.

Spiral

Pomocí Spiralu můžete snadno převést např. podcasty do formy tweetů nebo vytvořit prezentaci z delších textů (i z webinářů).

Slides

Slides je rozšíření pro Google Slides (obdoba Microsoft PowerPoint od Googlu). Použití je jednoduché – nainstalujete plugin, následně nástroji zadáte text, ze kterého chcete při tvorbě prezentace vycházet, vyberete si styl a podrobnosti ohledně žádoucího výstupu a kocháte se výsledkem. Nástroj pracuje velmi dobře i češtinou a zdarma můžete vytvořit z textů o délce 2500 znaků 3 prezentace měsíčně. 

Decktopus

Nástroj pro tvorbu interaktivních prezentací – v angličtině vám pomůže i s tvorbou obsahu, pokud nástroji zadáte téma a cíl prezentace. Češtinu oficiálně nepodporuje, takže je jeho použití limitované, ale možnosti vizuálních úprav a použitelnost nástroje pro vyhledání vhodných obrázků a ikonek dělá z Decktopus nástroj hodný vyzkoušení i v nepodporovaných jazycích. 

AI nástroje pro copywriting

V případě nástrojů pro copywriting je název článku trochu zrádný – většina copywritingových nástrojů totiž z ChatGPT vychází. Z poměrně široké nabídky jsem nakonec vybrala jen dva zástupce, ale opět platí, že pokud tvoříte obsah v angličtině, je na trhu copy nástrojů opravdu hodně.

Rytr.me

Rytr je copywritingový nástroj, který je bez nejmenších problémů použitelný i v češtině. Můžete ho využít při pomoci s osnovou článků, s nadpisy i podnadpisy nebo se zpracováním celých témat. V nástroji vyberete jazyk, tón komunikace a typ textu, na kterém pracujete: blogový článek, call to action, e-mail nebo třeba hudební text.

Následně můžete jednotlivé navržené části upravovat, zkracovat a rozvádět. Zdarma máte k dispozici 10 tisíc znaků na měsíc. Mimochodem, nástroj nabízí i jakousi možnost vygenerovat obrázky – tuhle variantu ovšem nemůžu s klidným svědomím doporučit (ostatně posuďte sami)😊

Compose AI

Tento nástroj stojí za vyzkoušení, pokud vytváříte jakýkoliv obsah v angličtině. Jedná se o rozšíření do Chrome, které pomáhá dokončovat věty, přeformulovávat je, ale i psát texty a e-maily za vás. Bohužel jiné jazyky zatím nepodporuje. 

Jasper

V této chvíli nejlepší nástroj pro e-shopy, který nabízí využití jako generátor obsahu. Například umí vytvářet popisky k produktům.

Byword

Pomáhá s tvorbou SEO optimalizovaného obsahu ve velkém měřítku, což je vhodné pro marketingové týmy a obsahové strategie.

Ostatní nástroje 

Na závěr vybírám nástroje, které nespadají do žádné z předešlých kategorií, přesto i ony stojí za zmínku.

  • Auphonic: vyčistí zvuk v pozadí, zdarma je hodina měsíčně
  • Adobe Podcast: zdarma, čistí zvuk a umožňuje delší záznamy, vhodný pro podcasty
  • Captions.ai: přidá titulky k videím, mobilní i desktopová verze, podporuje češtinu, placené
  • Fireflies: přepis zvuků, vhodné pro přepisy porad z nahrávaných callů, udělá i to-do list s úkoly
  • Cesky.ai: nejkvalitnější přepis mluvené češtiny, který zvládne přepis i z YT videa. Dokáže opravit chyby, přeřeky, vyčistit text od slovních „vycpávek“.
  • Evenlabs: využijete, pokud chcete něco namluvit, tj. umí převést zvuk z textu. Podporuje češtinu.
  • Copy.ai: nástroj pro tvorbu e-mailů. Dokáže generovat e-maily v podobném duchu, při zachování kontextu i tone of voice.
  • Play.ht: umí vytvářet realistické hlasové nahrávky v mnoha jazycích, což je užitečné pro tvorbu podcastů, audioknih nebo voice-overů.
  • Bland AI: Nabízí velmi přirozeně znějící AI asistenty pro zákaznickou podporu, což zlepšuje zkušenost zákazníků při interakci s firmou.

Ostatní

Speechify

Speechify je nástroj, který vám pomůže s převodem textu do audia. Pro anglické texty je naprosto perfektní a můžete si vybrat z poměrně široké nabídky nejrůznějších hlasů, které vám text namluví. V češtině je k dispozici bohužel jen ten klasický strojový hlas od Googlu, takže je možnost využití limitována. 

Humata.ai

Nástroj Humata vám pomůže s prací s delšími PDF dokumenty (až do 60 stran) – projde je a zodpoví vám otázky ohledně jejich obsahu (včetně uvedení informace o tom, na kterých stranách odpověď našel). Bohužel jeho schopnosti v češtině jsou horší než u anglických textů – doporučím jej tedy především na ně. 

Obdobu představuje ChatwithPDF: dovoluje interaktivně komunikovat s obsahem PDF dokumentů a klást otázky, což usnadňuje rychlé vyhledávání informací v rozsáhlých dokumentech.

Nástroje pro administrativu

Pro správu administrativních úkolů jako je udržování pořádku ve složkách nebo hromadné přejmenování souborů lze využít nástroje jako FileMagic a Screenshot Magic, které umožňují efektivní organizaci digitálního obsahu.

Doplním několik tipů na nástroje z různých odvětví, které nemám osobně vyzkoušené, ale mohly by se vám hodit: 

  • Otter AI – ze setkání přes Zoom, Google Meet a další platformy udělá zápisky, automaticky vyprintcreenuje prezentaci. Pouze v angličtině. 
  • 10web.io – AI nástroj, který vám vytvoří webovou stránku na WordPressu. 
  • Bardeen AI – tvorba automatizací nejrůznějšího druhu bez nutnosti kódování.
  • Thumbly.ai – nástroj pro tvorbu náhledů pro YouTube. Zatím možnost přihlásit se do waiting listu.
  • Warpsound.ai – nástroj pro generování hudby.
  • Notion AI: nabízí efektivní správu projektů a týmových úkolů s využitím AI asistenta.
  • Perplexity: Nejlepší alternativa ke Google vyhledávání. Praktické využití: Rychlé získávání ověřených informací pro novinářskou práci.

A úplně poslední TIP: pokud by vás zajímal kompletní přehled AI nástrojů a rádi byste se udrželi v obraze i o těch nových, které každým dnem přibývají, doporučuji AI Valley a Supertools

Pomůžeme s nastavením a správou PPC kampaní

Článek napsal/a Anička Šídová

Anička se PPC reklamu naučila jako samouk a jak říká, „na PPCčkách mě baví, že je stále co objevovat“. V MarketingPPC se stará kromě PPC reklamy o newslettery klientů nebo analýzu klíčových slov.

Pro nezávaznou nabídku můžete vyplnit poptávkový formulář:

Vaše údaje bude použity v souladu s platnou legislativou a našimi pravidly na ochranu osobních údajů pouze za tím účelem, za jakým je poskytujete.

Nevíte si rady s PPC reklamou?

Pomůžeme i poradíme s online marketingem.

Požádejte o nezávaznou nabídku:

Přihlaste se na bezplatný webinář 26.11. ve 14:00: nastavení Google Ads

Přihlaste se na náš bezplatný webinář a zjistěte, jak snadno zvládnete vytvářet poutavé vizuály pro vaše online kampaně.

Nepropásněte bezplatný webinář 10. 12. 2024 ve 14:00
Získejte odborné marketingové tipy přímo do své e-mailové schránky a staňte se expertem na marketing. Přihlaste se k odběru marketingového newsletteru.

Vaše soukromí je pro nás důležité. MarketingPPC používá vámi poskytnuté informace k tomu, aby vás kontaktoval ohledně našeho obsahu a služeb. Z odběru těchto sdělení se můžete kdykoli odhlásit. Pro více informací si přečtěte naše Zásady ochrany osobních údajů.