fbpx
Přeskočit na obsah
Domů » Online marketing » AI není jen ChatGPT: 15 nástrojů, které stojí za vyzkoušení

AI není jen ChatGPT: 15 nástrojů, které stojí za vyzkoušení

AI není jen chatGPT

Umělá inteligence (AI) přináší do našich životů nekonečné možnosti. O ChatGPT už jsme psali, jedná se asi o nejznámější a nejvyužívanější AI model. Každým dnem ale přibývají nové a nové nástroje, jejichž využití najdete v nejrůznějších oblastech života i podnikání.

Update k 2/2024: na této stránce (v angličtině) se dozvíte zajímavé statistiky, které nástroje kdo a jak nyní nejvíce používá: https://www.flexos.work/learn/generative-ai-top-150

Vybrala jsem 15 příkladů, které podle mě stojí za otestování. Celá řada z nich je na zkoušku zdarma, máte tak skvělou příležitost zapojit do vytváření a úpravy obrázků, copywritingu nebo tvorby videí umělou inteligenci.

 1. Vytváření obrázků
 2. Úprava obrázků
 3. Tvorba videí
 4. Vytváření prezentace
 5. Copywriting
 6. Ostatní nástroje

AI pro vytváření obrázků

Obrázkové nástroje mají využití pro nejrůznější druhy uživatelů – od marketérů, kteří potřebují pomoc s obrázky do reklam, po nadšence milující kreativitu čistě jen pro radost. I z tohoto důvodu je to nejzastoupenější kategorie v dnešním článku.

Pro lepší srovnání jsem u některých nástrojů zkusila to samé zadání – zjednodušeně jsem chtěla fotku jako z fotobanky ženy, která v kavárně sedí u počítače, na kterém jsou otevřené nějaké analýzy a grafy. Níže uvidíte, jak se tohoto úkolu zhostily jednotlivé nástroje :).

1. BlueWillow AI

BlueWillow je hodně diskutovaným nováčkem v oblasti AI pro tvorbu obrázků. Důvod je jednoduchý – funguje velmi podobně jako jeho mnohem známější obdoba Midjourney (taky běží na Discordu – zadáte textový popisek a přijde vám odpověď v podobě obrázků, se kterými pak můžete dál pracovat), má velmi hezké výstupy, a hlavně je zdarma. A to i pro využití obrázků pro komerční účely. 

Ukázka výstupu z BlueWillow (nedokázala jsem vybrat favorita, takže přikládám rovnou všechny 4 návrhy, které systém vytvořil).

2. Midjourney 

Když zmiňuji BlueWillow, nejde nezmínit Midjourney – jeden z prvních a možná nejznámější AI nástrojů pro generování obrázků. V době vydání článku vyšla nová verze MidJourney 5.2, která aktuálně absolutně nemá konkurenci co do kvality výstupů.

Pro komerční účely můžete obrázky použít, pokud si platíte členství (což musíte tak jako tak, pokud chcete nástroj využívat). Jeho cena začíná na 10 dolarech měsíčně. 

Pomůžeme s nastavením a správou PPC kampaní

Požádejte o nezávaznou nabídku

Ukázka výstupu z Midjourney (verze 5.1):

3. StockIMG.ai

StockIMG umožňuje generovat obrázky pro použití do reklam, na obaly knih, loga a ilustrace. Zdarma si můžete vygenerovat 1 obrázek měsíčně. Pravděpodobnost, že se nástroj na první dobrou trefí úplně přesně do toho, co od něj očekáváte, je ale poměrně nízká. V tomto případě tedy dává smysl spíš placená verze, která začíná na 20 dolarech za měsíc. Všechny výstupy můžete bez omezení používat i pro komerční účely.

Ukázka výstupu ze StockIMG (kde je vidět, že třeba ruce na úrovni Midjourney prostě nezvládá):

4. Leonardo.ai

Leonardo AI je nástroj primárně určený pro tvorbu herní grafiky – tedy alespoň to o sobě tvrdí. Pokud by se vám tedy do brandu hodily obrázky, které vypadají jako vystřižené z nějaké počítačové hry, měl by být tenhle nástroj skvělou volbou. Zvládá ale i ne-herní obrázky (i když za mě ne tak dobře jako jiné nástroje). Zadarmo získáte po přihlášení kredity na několik zkušebních obrázků. 

Ukázka výstupu z Leonardo AI:

5. Dall-e

Jeden z nástrojů, které byly u počátku AI boomu. Kredity jsou bohužel zdarma jen pro lidi, kteří se k používání zaregistrovali před 6. dubnem 2023, ostatní musí zaplatit – jeden obrázek vás pak vyjde na 0,016-0,020 dolaru. 

TIP: Kromě generování nových obrázků se dá AI perfektně využít k rozšíření bannerů na jiné rozměry. Třeba takhle jsme využili banner od klienta a Dall-E k získání obrázku v poměru 1:1.

Původní výstup:

Po úpravě pomocí AI:

6. Skybox.blockadelabs.com

Láká vás vytvářet 3D obrázky a fantastické světy do her, nebo prostě jen tak? Pak je Skybox pro vás to pravé. Používání je dost intuitivní a je kompletně zdarma (alespoň zatím), a to i pro komerční využití. Výstupy jsou opravdu 3D, takže v tomto případě ukázku nepřikládám, ale doporučím si nástroj prostě vyzkoušet :).

AI pro úpravy obrázků

AI vám umí pomoct nejen s generováním nových obrázků (nebo jeho částí), ale i s úpravami těch stávajících. Vybrala jsem dva (a kousek), které dohromady nabízí hezkou sbírku funkcí.

7. AI Nero.com

Nero nabízí poměrně širokou škálu možností na úpravu fotek. Ať už jde o upscaling obrázků (zvětšení jejich velikosti bez ztráty kvality), opravení naskenovaných starých fotografií, jejich vybarvení v případě černobílých fotek nebo oštítkování vašich fotek pro lepší třídění (podle automatického rozpoznání, co na fotce je). Limitovaně se dá používat i zdarma – každý den dostanete k dispozici 5 kreditů k využití. 

8. Clipdrop.co

Můj osobní favorit na úpravy fotek. Perfektní na odstranění pozadí, jeho změnu nebo odstranění objektů na fotce. Verze zdarma je limitovaná velikostí (rozlišením) fotky, kterou po úpravě získáte, ale např. pro použití na úpravy obrázků do reklam je naprosto dostačující.  

TIP: Některé zmiňované funkce má i placená verze Canvy – odstraňování pozadí, zázračná guma, která pomůže odstranit nežádoucí objekty na fotce (ta je mimochodem dostupná i v Google Photos a funguje velmi dobře). Nově jsou v Canvě také tzv. zázračné úpravy (AI generátor obrázků přímo v Canvě), které jsou momentálně v Beta verzi přístupné i pro neplacenou verzi. 

AI pro tvorbu videí

Tvorba videí pomocí AI je obzvlášť v souvislosti s DeepFake relativně hodně skloňovaná možnost. Většina nástrojů bohužel funguje výrazně lépe, když tvoříte obsah v angličtině. I proto jsem nakonec vybrala jen jednoho zástupce téhle kategorie.

9. Pictory 

Pictory je AI nástroj, který umožňuje vytvářet videa různými způsoby – video na základě předem napsaného scénáře, převádění článků do videa, úprava již existující videa nebo automatické vytvoření zkrácené verze vašich delších nahrávek.

Zkrácení nahrávky bohužel funguje jen v případě, že je původní video v angličtině – v takovém případě to pomůže i s promazáním výplňových slov. Češtinu ale systém bohužel nerozeznává

V případě tvorby videa podle článku se dá s nástrojem pracovat i v češtině, ačkoliv např. identifikace částí, které by se do videa hodily, není úplně přesvědčivá. Při ručním výběru se ale dá nástroj využívat pěkně. Zdarma můžete vytvořit 3 videa se stopáží do 10 minut, měsíční poplatek za plnou verzi je 23 dolarů.

Pokud by vás tvorba videí za pomoci AI zajímala víc, můžete se podívat na některé z následujících nástrojů: DeepBrain, Lumen5, RunwayML, Synthesia

AI nástroje pro vytváření prezentací

To, že pro vytváření prezentací není potřeba využívat klasické šablony z nabídky Microsoft PowerPoint, už dávno není novinka. S příchodem AI se ale možnosti ještě trochu rozšiřují – bohužel stejně jako u videí je nabídka mnohem zajímavější, pokud tvoříte prezentace v angličtině.

10. Slides

Slides je rozšíření pro Google Slides (obdoba Microsoft PowerPoint od Googlu). Použití je jednoduché – nainstalujete plugin, následně nástroji zadáte text, ze kterého chcete při tvorbě prezentace vycházet, vyberete si styl a podrobnosti ohledně žádoucího výstupu a kocháte se výsledkem. Nástroj pracuje velmi dobře i češtinou a zdarma můžete vytvořit z textů o délce 2500 znaků 3 prezentace měsíčně. 

11. Decktopus

Nástroj pro tvorbu interaktivních prezentací – v angličtině vám pomůže i s tvorbou obsahu, pokud nástroji zadáte téma a cíl prezentace. Češtinu oficiálně nepodporuje, takže je jeho použití limitované, ale možnosti vizuálních úprav a použitelnost nástroje pro vyhledání vhodných obrázků a ikonek dělá z Decktopus nástroj hodný vyzkoušení i v nepodporovaných jazycích. 

AI nástroje pro copywriting

V případě nástrojů pro copywriting je název článku trochu zrádný – většina copywritingových nástrojů totiž z ChatGPT vychází. Z poměrně široké nabídky jsem nakonec vybrala jen dva zástupce, ale opět platí, že pokud tvoříte obsah v angličtině, je na trhu copy nástrojů opravdu hodně.

12. Rytr.me

Rytr je copywritingový nástroj, který je bez nejmenších problémů použitelný i v češtině. Můžete ho využít při pomoci s osnovou článků, s nadpisy i podnadpisy nebo se zpracováním celých témat. V nástroji vyberete jazyk, tón komunikace a typ textu, na kterém pracujete: blogový článek, call to action, e-mail nebo třeba hudební text.

Následně můžete jednotlivé navržené části upravovat, zkracovat a rozvádět. Zdarma máte k dispozici 10 tisíc znaků na měsíc. Mimochodem, nástroj nabízí i jakousi možnost vygenerovat obrázky – tuhle variantu ovšem nemůžu s klidným svědomím doporučit (ostatně posuďte sami)😊

13. Compose AI

Tento nástroj stojí za vyzkoušení, pokud vytváříte jakýkoliv obsah v angličtině. Jedná se o rozšíření do Chrome, které pomáhá dokončovat věty, přeformulovávat je, ale i psát texty a e-maily za vás. Bohužel jiné jazyky zatím nepodporuje. 

Ostatní nástroje 

Na závěr vybírám nástroje, které nespadají do žádné z předešlých kategorií, přesto i ony stojí za zmínku.

14. Speechify

Speechify je nástroj, který vám pomůže s převodem textu do audia. Pro anglické texty je naprosto perfektní a můžete si vybrat z poměrně široké nabídky nejrůznějších hlasů, které vám text namluví. V češtině je k dispozici bohužel jen ten klasický strojový hlas od Googlu, takže je možnost využití limitována. 

15. Humata.ai

Nástroj Humata vám pomůže s prací s delšími PDF dokumenty (až do 60 stran) – projde je a zodpoví vám otázky ohledně jejich obsahu (včetně uvedení informace o tom, na kterých stranách odpověď našel). Bohužel jeho schopnosti v češtině jsou horší než u anglických textů – doporučím jej tedy především na ně. 

Doplním několik tipů na nástroje z různých odvětví, které nemám osobně vyzkoušené, ale mohly by se vám hodit: 

 • Otter AI – ze setkání přes Zoom, Google Meet a další platformy udělá zápisky, automaticky vyprintcreenuje prezentaci. Pouze v angličtině. 
 • 10web.io – AI nástroj, který vám vytvoří webovou stránku na WordPressu. 
 • Bardeen AI – tvorba automatizací nejrůznějšího druhu bez nutnosti kódování.
 • Thumbly.ai – nástroj pro tvorbu náhledů pro YouTube. Zatím možnost přihlásit se do waiting listu.
 • Warpsound.ai – nástroj pro generování hudby.

A úplně poslední TIP: pokud by vás zajímal kompletní přehled AI nástrojů a rádi byste se udrželi v obraze i o těch nových, které každým dnem přibývají, doporučuji AI CyclopediaAI Valley a Supertools

Pomůžeme s nastavením a správou PPC kampaní

Požádejte o nezávaznou nabídku

Článek napsal/a Anička Šídová

Anička se PPC reklamu naučila jako samouk a jak říká, „na PPCčkách mě baví, že je stále co objevovat“. V MarketingPPC se stará kromě PPC reklamy o newslettery klientů nebo analýzu klíčových slov.

Pro nezávaznou nabídku můžete vyplnit poptávkový formulář:

Vaše údaje bude použity v souladu s platnou legislativou a našimi pravidly na ochranu osobních údajů pouze za tím účelem, za jakým je poskytujete.

Nevíte si rady s PPC reklamou?

Pomůžeme i poradíme s online marketingem.

Požádejte o nezávaznou nabídku:
Správa PPC kampaní pro menší firmy

od 11.900 Kč 4.900 Kč měsíčně

Připravili jsme zvýhodněný balíček pro firmy a živnostníky, kteří provozují PPC kampaně s menšími rozpočty.

Přijďte 27. - 28.2. za kolegou Michalem na stánek MarketingPPC v konzultační zóně Czech On-line Expo 2024!

Vstupenky se slevou 50% při použití kódu MPPC50