V prvním článku o Google Tag Manageru (Správce značek Google, dále jen GTM) jsme si prošli základní nastavení, ve druhém jsme se podívali na nastavení Facebook Pixelu.
V této části se zaměříme na některé pokročilejší postupy pro nastavení měření událostí a prozkoumáme výhodu aplikace GTM pro měření konverzí při použití složitějších marketingových strategíi.
Pokud měříme konverze, většinou je chceme posílat jak do GA4, tak i do jiných systémů (FB, Sklik, TikTok, LinkedIn atp.). Něž abychom dávali na web jednotlivé konverzní kódy jeden po druhém, stačí v GTM vytvořit jedno spouštějící pravidlo a konverze měřit z jednoho místa.
Pomocí GTM můžeme měřit téměř cokoliv co nás napadne, v článku se podíváme na:
Logika měření v GTM
Každé měření v GTM obsahuje značku, pravidlo a většinou i proměnnou. Zjednodušeně funguje mechanismus následovně:
- Značka je kód, který něco někam pošle. Může to být Google Analytics 4 (GA4) kód, GA4 událost, Facebook Pixel, Sklik konverzní kód atp.
- Každá značka musí mít alespoň jedno Pravidlo, které rozhoduje o tom, kdy se spustí. Nejjednodušší pravidlo je All pages (všechny stránky webu), leč GTM nabízí i rafinovanější pravidla (doba na webu, posun na webu, kliknutí na konkrétní odkaz atp.).
- Pravidlo může využívat ještě Proměnné. Třeba pokud chceme měřit kliknutí na konkrétní tlačítko na webu, tak proměnná mi pomůže dotyčné tlačítko identifikovat (např. podle CSS ID, třídy nebo textu na tlačítku).
Měření kliknutí na odkaz pomocí GTM
Častou událostí, kterou chceme měřit, představuje kliknutí na odkaz. Např. pokud jste větší firma a chcete posílat návštěvníky na stránky prodejců vašich produktů, můžete změřit kliknutí na odkaz vedoucí na web obchodního partnera.
Pomocí měření kliknutí na odkazy lze měřit i počty kliknutí na e-mail nebo na telefon (pokud je máte jako klikatelný odkaz, což byste v obou případech mít měli) nebo stažení souboru.
Další užitečnou funkcí měření kliknutí na odkaz je stažení nějaké brožury, třeba produktového prospektu v PDF.
Byť tato měření můžete nastavit i přímo v GA4, pokud je chcete použít jako konverzi i pro jiné systémy, je lepší použít GTM.
Měření kliknutí na odkaz e-mailu a telefonu pro GA4
Podíváme se na nejužitečnější případ kliknutí (na mobilu spíš klepnutí) na odkaz, kdy máme na webu uveden kontaktní e-mail nebo telefon a kliknutí na tyto prvky chceme měřit jako konverzi (v případě mobilu spíš dotyk).
Samotné kliknutí sice neznamená, že uživatel e-mail poté odešle nebo uskuteční hovor, nicméně je to jistý způsob projeveného zájmu o naše služby a často i skutečná poptávka.
Důležité je, že telefon a e-mail musí být na webu jako klikatelný odkaz, tedy ve tvaru:
<a href="tel:+420777445481">+420 777 445 481</a>
Telefon je kolegy Michala, který řeší poptávky, takže mu klidně zavolejte :). V případě e-mailu je odkaz:
<a href="mailto:dotaz@marketingppc.cz">dotaz@marketingppc.cz</a>
Vytvoření značky pro měření kliknutí na odkaz
Vytvoříme novou značku, typ značky bude Google Analytics: událost GA4. Do názvu události můžeme vložit libovolnou vlastní událost nebo použít jednu z doporučených událostí.
Použijeme doporučenou událost generate_lead a pro další rozlišení jednotlivých poptávek můžeme přidat nějaký vlastní parametr.
Aby se parametr zobrazoval i v GA4 přehledech, musíme jej v GA4 zaregistrovat (Administrátor -> Vlastní definice -> Vytvořit vlastní dimenzi).
Vytvoření spouštějícího pravidla pro měření kliknutí na odkaz
V dalším kroku je potřeba vytvořit spouštějící pravidlo. Buď v procesu tvorby značky nebo z levého menu Pravidla vytvořím pravidlo typu Kliknutí – Pouze odkazy.
V nastavení pravidla nastavíme spouštějící podmínku. Pokud chceme měřit kliknutí na e-mail nebo na telefon, musíme do podmínky dát Click URL obsahuje mailto: respektive tel:
Toto nastavení bude měřit všechny e-maily a telefony, na které lze na webu kliknout; pokud bychom chtěli odlišná telefonní čísla nebo e-maily měřit odděleně, pro konkrétní e-mail telefon vložíme celou URL.
Click URL, které jsme použili k rozlišení kliknutí podle URL, je integrovaná proměnná v GTM. Pokud ji nemůžete v kolonce u pravidla najít, je potřeba ji nejprve přidat (tlačítko Konfigurovat a zatrhnout příslušné políčko).
Toto spouštějící pravidlo lze poté použít i pro další systémy, tedy přiřadit ke konverznímu kódu z Skliku, k Facebook (Meta) pixelu atp.
Kde najít výsledky v Google Analytics 4
Jakoukoliv událost, kterou přes GTM posíláme do GA4, bychom měli vidět do 24 hodin (od okamžiku, kdy nastane) i v GA4 přehledech. Pokud nechceme čekat, je možné ji zobrazit v GA4 náhledu v Administrátor -> DebugView.
V Administrátorovi v GA4 najdete v oddíle Zobrazení dat volbu Události a Hlavní události.
Události jsou… všechny události, které GA4 měří samy od sebe nebo které jim pošleme přímo z webu nebo z GTM. Pokud je pro nás nějaká událost zajímavá jako konverze, označíme ji jako Hlavní událost (tedy hlavní událost = konverze).
Měření stažení PDF souboru
Konfigurace pravidla je podobná, jen mírně upravíme spouštějící pravidlo.
U měření stažení jakéhokoliv PDF může stačit pravidlo jako je na obrázku. V případě měření konkrétního PDF souboru můžete vložit jeho celé jméno.
Podobně můžete měřit stažení jakéhokoliv souboru, nemusí to být jen PDF.
Měření odeslání formuláře pomocí GTM
Tato značka umožní měřit počet odeslaných poptávek prostřednictvím kontaktního formuláře na webu.
Automatické měření formuláře
Pro některé formuláře (a je jich menšina) lze použít spouštějící pravidlo s názvem Odeslání formuláře. Potíž je v tom, že většina formulářů není udělaných přesně tak, aby posílaly potřebné události do GTM, takže toto pravidlo nic neudělá.
Doporučuji i tak otestovat, protože je to jednodušší varianta, než žádat o pomoc programátora.
Značku můžete udělat podle předchozího vzoru a spouštěcí pravidlo podle obrázku.
Čekat na značky zajistí, že se událost nepošle před aktivací samotného GA4 kódu a Zkontrolovat ověření znamená, že se událost pošle jen v případě úspěšně odeslaného formuláře.
Protože obě věci mohou teoreticky kolidovat s jinými skripty na webu, je lepší povolit spuštění pouze na stránkách, které obsahují formulář (většinou stránka s kontaktem).
Rozlišení formulářů podle Form ID
Jestli máte na jedné stránce víc než jeden formulář a potřebujete je měřit odděleně, čeká nás trochu složitější příprava. Otevřete si stránku s formulářem, který budete chtít měřit. Klikněte na formulář pravým tlačítkem a zvolte Prozkoumat (v Chrome Ctrl + Shif + i)
Po čem pátráte je ideálně ID formuláře, popř. třída (class) nebo URL formuláře. ID (na obrázku wpcf7-f8387-p2184-o1) je většinou nejjistější, protože dva formuláře by neměly mít shodné ID.
Vytvoření proměnné pro měření odeslání formuláře
Dalším krokem je příprava proměnné. V GTM je vestavěna, jen ji musíte aktivovat. Podobně jako u aktivace Click URL, kliknete v proměnných na tlačítko Konfigurovat a z menu zvolíte proměnnou k formuláři – v našem případě Form ID.
Před publikací vždy pomocí náhledu vyzkoušejte, jestli značka funguje. Pokud nefunguje, nemusí to být vaším špatným postupem. Některé formuláře neumí správně odeslat událost submit a GTM se tak nemá jak dozvědět, že byl formulář odeslán.
Variantou je buď požádat programátora o nastavení datové vrstvy, nebo místo měření odeslaných formulářů měřit jen kliknutí na tlačítko pro odeslání (méně přesné, ale funguje vždy).
Měření formuláře pomocí datové vrstvy
Pokud měření formuláře pomocí vestavěného GTM pravidla nefunguje, musí formulář odeslat událost do datové vrstvy. S tím vám většinou bude muset pomoci váš webmaster, záleží na typu webu.
Událost může být libovolná, protože si ji namapujeme v GTM. Zjednodušeně po webmasterovi chcete, aby se po úspěšném odeslání formuláře aktivovalo něco jako toto:
<script>
window.dataLayer = window.dataLayer || [];
window.dataLayer.push({
'event': 'formular'
'jmenoFormulare': 'poptavka',
});
</script>
Hodnota ‚event‘ může být libovolná, jen ji musíme poté definovat v GTM; jmenoFormulare může být také zcela libovolné, slouží jako parametr pro rozlišené více formulářů (můžeme vynechat).
Značka bude stejná jako v prvním případě, jiné bude jen spouštějící pravidlo.
Vyberete typ Vlastní událost a do názvu události napíšete událost ve stejném tvaru, jako je událost v datové vrstvě.
Pokud vše zafunguje, tak formulář po odeslání pošle do datové vrstvy událost formular, GTM si ji přečte a na jejím základě spustí značky, které tuto událost obsahují jako pravidlo.
Měření kliknutí na tlačítko pomocí GTM
Měření tlačítka má tu nevýhodu, že pokud nedojde k zamýšlené akci – např. formulář se neodešle kvůli chybám – tak událost se stejně započte. Někdy je ale lepší nepřesné měření než žádné, popř. vás zajímá stisknutí nějakého jiného tlačítka, u kterého chyby nastat nemohou.
Pokud chceme měřit nějaké konkrétní tlačítko, musíme je odlišit pomocí proměnné. Buď můžeme použít text na tlačítku (pokud je unikátní) nebo přes Prozkoumat najdeme nějaký unikátní identifikátor tlačítka.
Buďte pečliví, tady je dost možné, že více tlačítek na webu bude mít stejný identifikátor. Potom je potřeba najít více identifikátorů nebo tlačítka rozlišit podle URL stránky, na které se nachází.
V našem případě jsme našli třídu (class) sf-button large lightblue.
Aktivujete vestavěnou proměnnou Click Classes.
Vytvoříte spouštějící pravidlo Kliknutí – Všechny prvky. Ještě ho můžete upřesnit výběrem konkrétní stránky.
Měření zaujetí obsahem webu pomocí GTM
U webů, které přivádí návštěvníky přes blog nebo jiný obsah, je zajímavé změřit, jak moc uživatele obsah zaujal. Byť Google Analytics nějaké metriky zaujetí nabízí, přes GTM lze zase vymyslet něco složitějšího a použít i jako konverzi třeba pro Facebook reklamy.
Osobně používám pravidlo, které kombinuje dobu pobytu a hloubku posunu (scroll). Konkrétní „správné“ hodnoty tady asi neexistují, odhadněte podle obsahu vašeho webu.
Nejprve si vytvoříme dvě samostatná pravidla, první na hloubku svislého posunu s hodnotou 50%…
…a druhé typu Časovač s hodnotou 40000 (= 40 sec v milisekundách) a omezením 1 (aby se po 40 sekundách nespustilo znovu).
U značky použijeme pravidlo s názvem Skupina pravidel, které umožní seskupit obě podmínky do jednoho spouštějícího pravidla. Tedy aby se pravidlo spustilo jen tehdy, pokud nastanou obě podmínky zároveň.
Do GA4 si poté pošleme vlastní událost s nějakými parametry.
Využití v praxi pro měření konverzí
Některé z příkladů budete chtít použít i pro měření konverzí, ať už pro Facebook, Google Ads či Sklik reklamy. Stačí vložit konverzní kód jako značku a správně jí přiřadit spouštějící pravidlo.
Pokud bychom chtěli měřit konverze pro více systémů bez GTM, znamená to nechat programátora všechny kódy vložit na web bez možnosti mít nad nimi přímou kontrolu a v případě potřeby je snadno změnit nebo odstranit.