Chcete si sami zkontrolovat kampaně v Google Ads? V tomto článku jsme vypíchli nejdůležitější metriky, u kterých nesprávné nastavení stojí zbytečné peníze. U některých kampaní stačí doslova 10 minut práce na snížení nákladů i o 30 %. Stačí vědět, kam a na co se konkrétně podívat.
Jestliže nemáte čas procházet účet, využijte náš bezplatný audit. Jdeme více do hloubky (konkrétně projdeme celkem 106 bodů včetně možných variant a veškeré dostupné statistiky účtu). Díky tomu odhalíme většinu hlavních chyb a problémů.
- Měření konverzí
- Ziskovost kampaní
- Typy kampaní
- Nastavení kampaní
- Struktura účtu
- Strategie nabídek
- Remarketing
- Podklady (rozšíření reklam)
- Klíčová slova
- Vylučující klíčová slova
- Reklamy
- Obsahová síť
- Zásady
Měření konverzí v Google Ads
1. Je nějaké měření konverzí nastaveno?
Pokud neměříte konverze, nejste schopni zjistit, zda jsou vaše kampaně ziskové nebo ztrátové a nemůžete je tak efektivně vylepšovat. Pokud z nějakého důvodu nejde měření nastavit, doporučujeme alespoň importovat Chytré cíle z Google Analytics.
2. Funguje nastavené měření konverzí?
Pokud za určitou dobu (např. 30 dní) nevidíte žádnou konverzi, zkontrolujte, zda máte na webu správně vložen kód pro měření konverzí. V případě e-shopu vás bude zajímat hodnota konverze, tedy nejen počet objednávek, ale také jejich hodnota. U e-shopu je rozdíl, jestli si zákazník objedná za 100 Kč nebo za 2.000 Kč.
3. V případě měření více druhů konverzí – dávají smysl?
V případě e-shopu si většinou vystačíme s konverzí odeslaná objednávka, u služeb vyplnění kontaktního formuláře. Kromě těchto tzv. hard konverzí vás mnohdy zajímají také další cíle, např. kliknutí na telefon a e-mail, zobrazení stránky s ceníkem nebo stáhnutí dokumentu. Tyto konverze vnímáme spíše jako doplňkové, proto by neměly mít stejnou váhu jako ty pro vás primární.
4. Nejsou konverze duplikované?
Zkontrolujte především v případě, pokud vidíte stejné hodnoty či počty konverzí z Google Ads versus Google Analytics. Pakliže měříte dvakrát, výrazně zkreslujete statistiku.
5. Máte propojen Google Ads účet s Google Analytics?
Je dobré účty propojit, díky tomu budete mít podrobnější statistiky o své Google Ads kampani a můžete importovat konverze z Google Analytics.
Ziskovost kampaní v Google Ads
1. Znáte své PNO?
V případě, že jste e-shop a měříte hodnotu konverzí, pak by vás měla zajímat metrika PNO (podíl nákladů na obratu). V praxi to znamená, kolik % z obratu platíte za Google Ads reklamu. Můžete se setkat také se zkratkou ROAS, což je obrácená hodnota PNO a uvádí návratnost prostředků vložených do reklamy.
2. Znáte cenu za konverzi?
Pokud nejste e-shop nebo neměříte hodnotu konverzí, napoví metrika CPA (cena za konverzi). Doporučujeme zkontrolovat, při jaké hodnotě jsou pro vás kampaně ziskové.
3. Sledujete ziskovost kampaní v závislosti na zařízení?
Projděte si vaše kampaně podle zařízení, jestli nemáte velké rozdíly v návratnosti investic napříč počítači, mobily nebo tablety. Tuto položku najdete v záložce Segment – Zařízení:
Typy kampaní v Google Ads
1. Máte u kampaní ve vyhledávání vypnutou obsahovou síť?
U kampaně ve vyhledávání nedoporučujeme zapínat i Obsahovou síť. Pokud chcete použít oba typy kampaní, je lepší je mít v oddělených kampaních. Liší se ve strategii i nastavení, navíc už z logiky věci každá sleduje jiný cíl.
2. Pokud jste e-shop – používáte kampaň Nákupy?
Doporučujeme otestovat kampaň Nákupy v případě e-shopu vždy. Reklamy se v Google zobrazí s obrázkem produktu, cenou a prodejcem na prvním místě vyhledávání. Většinou mají velmi dobrou návratnost investic.
3. V případě velkého množství produktů – využíváte kampaň DSA?
Pokud máte na webu velké množství produktů, určitě stojí za otestování Dynamické reklamy ve vyhledávací síti (tzv. DSA). Tato kampaň umí automaticky ukazovat textové reklamy ve vyhledávání bez nutnosti zadávat klíčová slova. Doporučujeme ji pečlivě hlídat, protože někdy mívá horší návratnost investic než kampaně s klíčovými slovy a je potřeba ji nejprve vyladit.
Nastavení kampaní v Google Ads
1. Nesvítí u některé kampaně „omezeno rozpočtem“?
Pokud máte některé kampaně omezené rozpočtem, v praxi to znamená dvě situace: v případě, že je kampaň zisková, přicházíte o peníze kvůli menšímu počtu konverzí. V případě, že zisková není, přicházíte o peníze kvůli nerentabilní kampani. Co s tím? Jestliže nechcete rozpočty navyšovat, snižte nabídky za kliknutí nebo upravte strategii. Za stejné peníze získáte víc kliknutí.
2. Vidíte ve sloupci „jazyk“ pouze češtinu?
Zvažte, jestli nastavení jazyků nerozšířit kromě slovenštiny alespoň o angličtinu. Google dotazy většinou nefiltruje podle jazyka vyhledávání, ale podle nastavení jazyka vyhledávače na daném zařízení. Někteří vaši klienti mohou používat vyhledávač Google v angličtině, zbytečně se o ně připravujete.
3. Obsahuje sloupec „lokalita“ více zemí?
Pokud chcete s kampaněmi cílit na více zemí, doporučujeme pro každou zemi udělat kampaně odděleně. Nabídky za kliknutí i chování uživatelů se v jednotlivých zemích může značně lišit.
Struktura účtu Google Ads
1. Jak máte kampaně strukturované?
Je dobré nepodcenit strukturu kampaní – reklamní kampaně a reklamní sestavy uspořádat a pojmenovat přehledně. V opačném případě se v účtu hůř orientujete a jakékoliv pravidelné vylepšování kampaně je časově náročné a složité.
2. Máte brand ve zvláštní kampani?
Doporučujeme mít v účtu odděleně kampaň Brand (s klíčovými slovy, které obsahují název vaší firmy). Zabráníte tak tomu, aby se ve vyhledávání nad vašim neplaceným záznamem zobrazovaly na prvních místech reklamy konkurence. Zároveň je vhodné s ohledem na přehlednost mít tuto kampaň samostatně, protože její výkon bývá zpravidla velmi nadprůměrný.
Strategie nabídek Google Ads
1. Jakou používáte strategii nabídek – v případě e-shopu?
Zkontrolujte si, zda u e-shopu nepoužíváte strategii Maximalizace počtu kliknutí. To v praxi znamená, aby Google Ads přinesly co největší počet kliknutí v rámci zadaného rozpočtu. Tato strategie je zpravidla nejméně vhodná, protože nebere v úvahu výsledky kampaní ani kvalitu vyhledávacích dotazů. Zvažte použití některé ze strategií nabídek, které berou v úvahu výsledky (ROAS pro e-shop, Cílová CPA pro ostatní), pokročilejší uživatelé mohou nabídky řídit ručně.
2. Jakou používáte strategii nabídek – v případě, že nemáte e-shop?
Pokud máte nastavenou strategii Maximalizovat konverze, ovšem bez zadání cílové CPA, pak je pro vás s největší pravděpodobností tato strategie nevhodná. Nebere totiž v úvahu náklady ani cenu za konverzi, takže nemáte kontrolu nad návratností investic a snadno se může stát, že kampaně budou ztrátové.
Remarketing v Google Ads
1. Používáte remarketing, příp. dynamický remarketing?
Doporučujeme zvážit využívání kampaně Remarketing, abyste se vhodně připomínali lidem, kteří opustili váš web bez dokončení konverze. Pokud máte e-shop, velmi dobrou návratnost investic zpravidla vykazuje kampaň Dynamický Remarketing. Lidem, kteří nedokončili nákup, se budou cíleně zobrazovat reklamy na produkty, které si na webu prohlíželi.
2. Máte přidána publika do vyhledávací sítě?
Pokud máte alespoň jednu kampaň ve vyhledávání, pak doporučujeme přidat publika do vyhledávací sítě. U automatických nabídek poskytnete Google více dat o tom, jak se chovají minulí návštěvníci webu. U ručních nabídek můžete zvýšit nabídky pro návštěvníky webu, kteří nedokončili nákup.
Podklady (rozšíření reklam) v Google Ads
1. Máte vyplněna všechna možná rozšíření reklam, tzv. Podklady?
Podklady (dříve Rozšíření reklam) se mohou zobrazovat formou odkazů na podstránky, popisky, strukturované úryvky, telefonní číslo nebo adresa. Je to možnost, jak svoji reklamu zdarma opticky zvýraznit a docílit větší míry prokliků.
2. Pokud máte kamennou provozovnu nebo nabízíte službu, jste na Firemním profilu Google?
Firemní profil Google (dříve Google Moje firma) je vhodné zejména pro firmy s lokální působností nebo místem, kde vás klienti fyzicky navštěvují. Pokud vás budou hledat lidé v blízkosti vaší provozovny, díky rozšíření o lokalitu se jim může zobrazit vaše reklama s adresou popř. na Google Mapách.
Klíčová slova v Google Ads
1. Nepoužíváte v účtu stále +modifikovanou +volnou +shodu?
Projděte si účet, zda nemáte některá klíčová slova v modifikované volné shodě (plusko před slovem). Tento typ shody Google již nepodporuje a tato klíčová slova se nyní chovají jako frázová shoda, doporučuji je tedy změnit na frázovou shodu.
2. Nejsou vaše klíčová slova příliš obecná?
Zkontrolujte, zda nemáte v účtu příliš obecná klíčová slova. Kromě toho, že vám sotva přinesou konverze za rozumnou cenu, i zobrazení bez kliknutí vás nepřímo stojí peníze (negativní vliv na skóre kvality).
3. Nemají některá klíčová slova „nízký objem vyhledávání“?
Pokud klíčová slova mají nízké skóre kvality (tj. 5 a méně), pak platíte zbytečně víc peněz za jedno kliknutí. Někdy stačí napsat texty více na míru ke klíčovým slovům nebo použít dynamické vkládání klíčových slov do reklamy.
4. Neobsahují reklamní sestavy více než 20 klíčových slov?
V jedné reklamní sestavě by nemělo být víc než 20 klíčových slov. Většinou je vhodné držet se kolem 5 – 10 tématicky příbuzných klíčových slov. V opačném případě nemůžete napsat reklamy na míru všem klíčovým slovům.
5. Souvisí klíčová slova spolu tématicky?
Jedna reklamní sestava by měla obsahovat menší počet klíčových slov, která jsou tématicky příbuzná. Díky tomu můžete napsat reklamy víc na míru klíčovým slovům. Zvýšíte tím relevanci reklam pro uživatele a skóre kvality, což ve finále znamená i levnější reklamy.
Vylučující klíčová slova v Google Ads
Vylučujete pravidelně klíčová slova?
Podle našich zkušeností jsou vylučující klíčová slova jedna z oblastí největších chyb, která často zbytečně zvyšuje útratu. Vaše reklamy se potom zobrazují u výrazů, které vás možná ani nezajímají. Sledujte pravidelně vyhledávací výrazy a vylučte ty, které s vaší činností nesouvisí.
Reklamy v Google Ads
1. Používáte responzivní reklamy?
Od 30.6.2022 je Google přestává podporovat rozšířené textové reklamy a není je možné upravit. Doporučujeme je co nejdříve změnit na responzivní reklamy ve vyhledávání.
2. Nemají vaše reklamy ve sloupci síly reklamy uvedeno „slabá“?
Doporučujeme průběžně kontrolovat a pokud některé reklamy Google označil stavem „Síla reklamy = Slabá“, snažte se je upravit na minimálně „dobrá“. Tyto reklamy mohou mít menší výkon a proto je vhodné je vylepšit.
Obsahová síť v Google Ads
1. Máte vyloučen nevhodný obsah?
Aby se vaše reklama nezobrazovala na nevhodných stránkách kvůli pověsti firmy (násilí, video pro dospělé apod.), doporučujme nastavit vyloučení obsahu na úrovni účtu. Vyloučení se tak aplikuje na všechny kampaně, které se mohou zobrazovat v obsahové síti (včetně např. Performance Max kampaní).
2. Máte vyloučeny hry a aplikace?
Doporučujeme vyloučit zobrazování v aplikacích a hrách. Podle našich zkušeností jsou tato kliknutí v převážně většině případů ztrátová. V případě klasických kampaní v obsahové síti (tedy bez P-max) vyloučíte jednoduchým zápisem: mobileappcategory::69500 (vč. těch dvou dvojteček, nejedná se o překlep)
Zásady v Google Ads
Nesvítí vám u klíčového slova, reklamy nebo rozšíření reklam stav „zamítnuto“ či „schváleno s omezením“?
V tom případě si projděte důvody a snažte se chybu opravit, případné omezení vyřešit. Najdete zde: